آیا شرایط برای تغییر نرخ سود بانکی فراهم است؟

به گزارش وبلاگ گیتلب، به گزارش تجارت نیوز، مرتضی سامتی درباره احتمال کاهش نرخ سود بانکی در پی کاهش نرخ سود بین بانکی گفت: ارایه تسهیلات بین بانکی و کاهش نرخ سود آن سیاست مثبتی است که یکسری از بانک ها را از بحران مالی توانست نجات دهد اما کاهش نرخ سود آن نمی تواند سیگنال موثری برای کاهش نرخ سود سپرده ها باشد.

آیا شرایط برای تغییر نرخ سود بانکی فراهم است؟

وی با بیان اینکه کاهش نرخ سود بانکی را اقدام مثبتی نمی دانم چراکه یکبار تجربه شده و در این شرایط می تواند بازار را بسیار تحت شعاع قرار دهد، گفت: در سیستم بانکی کشورمان غولی خوابیده است که اگر بیدار گردد با مسائل بسیار زیادی روبرو خواهیم بود و به طور قطع نمی توان جلوی آن را گرفت مگر با یک سیاست مبتکرانه.

سامتی اضافه کرد: الان شرایط خوبی برای تغییر نرخ سود بانکی نیست و هر گونه دستکاری بسیار خطرناک است.

این کارشناس اقتصادی ادامه داد: اگر نرخ سود بانکی کاهش یابد به دنبال آن شاهد خروج سپرده های بانکی خواهیم بود و نکته مهم این است که محل راهنمایی این نقدینگی کدام بازار خواهد بود.

سامتی با اشاره به رشد سرمایه گذاری در بازار سرمایه گفت: در حال حاضر بازار سرمایه هم حالت تورمی پیدا نموده است. در مدت دو سال گذشته سرمایه های بسیار زیادی وارد این بازار شده است و قطعا این بازار باید به قدرت فراوری بیشتری وصل گردد تا جوابگوی این میزان سرمایه باشد.

این کارشناس اقتصادی با تاکید بر اینکه حجم فعالیت در بازار بورس ایران پویا نیست، ادامه داد: در حال حاضر بدون اینکه عرضه گسترده ای در بازار وجود داشته باشد همان سهام ها قیمت شان هر روز بالاتر می رود این در حالی است که در شرایط استاندارد بورس در این شرایط باید به فراوری بیشتر وصل گردد.

وی اضافه کرد: در شرایط فعلی اگر نرخ سود سپرده ها کاهش یابد، به طور قطع این نقدینگی از بانک ها خارج می گردد و اگر به سمت بازار بورس راهنمایی گردد اتفاقا این بازار را حبابی خواهد نمود. البته در حال حاضر هم بورس حبابی است. هر چند یکسری از شرکت ها وارد بورس می شوند و سهام عرضه می نمایند اما ورود این شرکت ها به بازار و عرضه سهام آنها به اندازه ورود پول نبوده و نیست.

سامتی گفت: در این دو سال حجم پول بسیار زیادی وارد بورس شده و قیمت سهام را افزایش داده، چراکه متقاضی برای خرید سهام زیاد شده است. اگر قدرت فراوری در این شرکت ها بالا می رفت و عرضه سهام بیشتری انجام می شد، می توان فرایند بازار را طبیعی خواند اما آنالیز میزان عرضه سهامی که در شرکت ها در دو سال گذشته وارد بورس شده و میزان پولی که وارد بازار شده نشان می دهد که این دو تناسبی با هم ندارند و بازار در شرایط حبابی قرار گرفته است.

این کارشناس اقتصادی درباره سیاست تغییر واگذاری ها از واگذاری بلوکی به واگذاری از طریق صندوق های معامله پذیر و ETF گفت: همیشه احتمال اینکه که واگذاری سهام به صورت بلوکی همراه با رانت باشد، وجود داشته و دارد. معتقدم واگذاری بلوکی برای سهام شرکت های عظیم تفکرات رانتی دارد و در این فرایند قدرت انحصاری را از فردی از به فرد دیگر و یا از یک بخش دولتی به یک شرکت خصوصی معین شده واگذار می نمایند.

وی با بیان اینکه واگذاری سهام به صورت بلوکی بسیار ناجوانمردانه است، گفت: این حق مردم است که بتوانند سهام یک شرکت را خریداری نمایند نه اینکه سازمان و شرکت های بسیار قوی خریدار باشند که از طریق همان قدرت در بازار بورس حباب سازی نمایند.

سامتی تاکید نمود: در عرضه بلوکی قدرت به سازمان ها و شرکت هایی داده می گردد که قدرت اقتصادی دارند و در بازار سهام به راحتی می توانند پول مردم را از طریق حباب سازی به سمت خود جذب نمایند. بنابراین اگر واگذاری ها از حالت بلوکی خارج گردد به نفع اصلاح بازار بورس خواهد بود.

منبع: ایلنا

منبع: تجارت نیوز

به "آیا شرایط برای تغییر نرخ سود بانکی فراهم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا شرایط برای تغییر نرخ سود بانکی فراهم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید