اصلاح شاخص بورس منطقی است؟ ، دلار چه نقشی در فرایند صعودی بازار سرمایه دارد؟

به گزارش وبلاگ گیتلب، یک کارشناس بازار سرمایه اصلاح شاخص بورس در شرایط کنونی را منطقی دانست و گفت: در صورت ثبات قیمت دلار، فرایند صعودی شاخص بورس معقول است اما با اقدامات و حمایت های جدید دولت از بازار سرمایه، این بازار وارد فاز صعودی می گردد.

اصلاح شاخص بورس منطقی است؟ ، دلار چه نقشی در فرایند صعودی بازار سرمایه دارد؟

به گزارش وبلاگ گیتلب به نقل از ایرنا، فرایند معاملات بورس در بازار روز گذشته دوشنبه نهم تیرماه براساس پیش بینی ها به دلیل نزدیک شدن به کانال یک میلیون و 500 هزار واحد وارد فاز اصلاحی شد و در جهت نزولی نهاده شد.

با توجه به مقاومت شاخص بورس به کانال 1.5 میلیون واحد اما اصلاح شاخص بورس در معاملات دیروز به دلیل رشد تندی که اخیرا تجربه نموده بود دور از ذهن نبود و بیشتر فعالان بازار در انتظار چنین اصلاحی بودند.

در شروع معاملات روز گذشته بیشتر نمادها به خصوص سهام شرکت های عظیم و شاخص ساز در صف فروش قرار دریافتد و باعث افت بیش از 30 هزار واحدی شاخص بورس در بازار شدند اما به مرور و با نزدیک شدن به نیمه دوم معاملات تا حدودی از تب و تاب افت و نوسان های شدید در بازار کاسته و به مراتب به دنبال بهبود معاملات، زمینه جمع آوری صف های فروش و ایجاد صف های خرید طولانی در بعضی از سهام مانند خودرو فراهم شد و در نهایت شاخص بورس با 10 هزار واحد افت در کانال یک میلیون و 481 هزار واحد به معاملات روز گذشته پایان داد.

اضطراب و نگرانی هایی که بعضی از سهامداران از اصلاح شاخص بورس دارند و در بیشتر مواقع آن را با ریزش شاخص بورس اشتباه می گیرند باعث شده تا به محض ورود شاخص بورس به فاز اصلاحی دست به بعضی از رفتارهای هیجانی بزنند و به سرعت با قرار دریافت در صف های فروش اقدام به عرضه سهام خود در بازار نمایند.

فرایند کلی بازار براساس پیش بینی های اجرا شده صعودی و اصلاح هایی که در بازار انجام می گردد مقطعی و زورگذر است به همین دلیل بعد از کاهش التهابات حاکم در بازار و بازگشت دوباره شاخص بورس به مدار افزایش چیزی جز پشیمانی عاید سهامدارانی که به دنبال خرید سهام بنیادی و عظیم بازار هستند، نمی گردد.

با وجود چنین نگرانی هایی از سوی سهامداران، بیشتر کارشناسان اصلاح در بازار را به نفع معاملات و سهامداران حاضر در بازار می دانند و آن را بهترین فرصت برای خرید و اصلاح پرتفوی توسط سرمایه گذاران در این بازار اعلام نموده اند.

البته در زمینه پیش بینی فرایند معاملات امروز اختلاف نظرهایی وجود دارد که در این مورد بعضی از کارشناسان اعلام نموده اند، فرایند اصلاحی شاخص بورس در بازار دیروز گذرا و کوتاه مدت بوده و از امروز بازار ضمن بازگشت به فرایند صعودی خود مقاومت شاخص یک میلیون و 500 هزار واحد را می شکند و شاخص بورس باز هم به فتح قله ای جدید در بازار دست پیدا خواهد نمود.

این در حالی است که بعضی دیگر از کارشناسان معتقدند که تا زمان تزریق اخبار جدید و تاثیرگذار بر فرایند معاملات بازار و انجام اقدامات جدید توسط دولت و دیگر ارکان کشور، شاخص بورس در همین محدوده ها در حرکت است و فعلا رشد پر هیجانی را مانند چند روز گذشته از خود نشان نمی دهد.

  • مرز روانی شاخص بورس بر روی اعداد رند

در این زمینه روزبه شریعتی امروز (سه شنبه دهم تیرماه) در گفت و گو با ایرنا گفت: بازار دوباره فرایند صعودی چند وقت گذشته را در پیش گرفته بود و باید به این نکته توجه داشت که به دنبال هر رشد پرشتابی در بازار، به طور حتم یک فرایند اصلاح طبیعی وجود دارد.

وی ادامه داد: صحبت های صورت گرفته مبنی بر مرز روانی شاخص بورس بر کانال 1.5 میلیون واحد چندان درست به نظر نمی رسد بلکه براساس شواهد موجود، مرز روانی ایجاد شده بر روی اعداد رند در شاخص بورس رخ داده است.

شریعتی گفت: رشد پرشتاب شاخص بورس از کانال یک میلیون و 100 هزار واحد تا یک میلیون و 500 هزار واحد و با اتکا بر شرکت های کامودیتی محور ناشی از ارزش قیمت دلار است و نمی توان این فرایند صعودی پرشتاب را به دیگر عوامل ربط داد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه کماکان ورود پول به بازار سهام و رشد شاخص در این بازار ادامه دار است، اضافه نمود: بازارهای جانشین مانند طلا و مسکن از اولویت چندانی برای سرمایه گذاری برخوردار نیستند و در معاملات از آمار بسیار کمتری نسبت به بورس دارند.

  • عوامل تاثیرگذار بر افزایش قیمت دلار

وی به عامل تاثیرگذار در افزایش قیمت دلار اشاره نمود و گفت: عامل بسیار مهمی که باعث افزایش نرخ دلار و جلب توجه بازار سرمایه برای ورود نقدینگی ها شد، انتشار گزارش بانک مرکزی در سه ماه زمستان بود.

به گفته شریعتی، حجم نقدینگی موجود در کشور در انتهای سال 98 بیش از 470 هزار میلیارد تومان بود که آمار موجود نشان دهنده رشد حدود 50 درصدی نسبت به مدت مشابه سال 97 است.

این کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: زمانی که سرمایه گذاران اقدام به فروش سهام خود در بورس می نمایند سرمایه های خود را به دلیل عدم وجود بازارهای جایگزین، دوباره به سمت بورس سوق می دهند و در دیگر سهام اقدام به سرمایه گذاری می نمایند.

وی مهمترین دلایل تاثیرگذار در فرایند صعودی اخیر شاخص بورس را افزایش قیمت دلار، سیاست های پولی موجود در کشور و افزایش پایه پولی در کشور گفت و گفت: این افزایش پایه پولی و حجم نقدینگی موجود زمینه ساز تورم در کشور و رشد قیمت ها خواهد بود که این موضوع در کنار سیاست های فشار آمریکا بر حواله های ارزی باعث افزایش قیمت دلار شد.

  • عرضه صندوق های ETF زودتر از موعد مقرر

شریعتی اظهار داشت: براساس شنیده ها قرار است صندوق های ETF فولاد و فملی که قرار بوده در مرحله سوم و بعد از گروه پالایشگاه ها عرضه گردد زودتر از زمان معین شده به مرحله عرضه در بازار برسد.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به تقکیک جهت سهام در بازار بعد از گزارشات سه ماهه و عبور از فصل مجامع گفت: همانگونه که اکنون تعیین است، سهام کوچک در بازار در حال اصلاح قیمتی هستند اما سهام شرکت های عظیم با اقبال قابل توجهی روبرو شده اند، این موضوع نشات گرفته از عرضه صندوق های ETF و افزایش قیت دلار است که باعث اقبال عمومی به سمت سهم های عظیم شده است.

وی با بیان اینکه بازار در این مرحله احتیاج به یک استراحت و اصلاحی دارد، اضافه نمود: بازار امروز مثبت اما پرعرضه خواهد بود و بعضی دیگر از سهام برای بازگشت دوباره بازار به فرایند تعادلی احتیاج به اصلاح دارند.

شریعتی به زمان پایان اصلاح شاخص بورس در بازار تاکید نمود و اضافه نمود: نمی توان به طور دقیق گفت که فرایند اصلاحی بازار تا کجا ادامه دارد، اکنون منتظر بعضی از مسایل غیر از بازار مانند رخ دادن بعضی از اتفاقات جدید در بازار جهانی و انتظار برای تعیین شدن سیاست های بانک مرکزی در بحث دلار برای بازار آزاد هستیم که می تواند بر فرایند بازار تاثیرگذار باشد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه ممکن است فعلا بازار بر روی کانال 1.5 میلیون واحد باقی بماند، گفت: به نظر می رسد فرایند بازار تا زمان ارائه گزارشات سه ماه نخست سال که پایان تیرماه منتشر می گردد، متعادل باشد.

  • بورس ایستاد | کاهش 10 هزار واحدی شاخص کل
منبع: همشهری آنلاین

به "اصلاح شاخص بورس منطقی است؟ ، دلار چه نقشی در فرایند صعودی بازار سرمایه دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اصلاح شاخص بورس منطقی است؟ ، دلار چه نقشی در فرایند صعودی بازار سرمایه دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید