بافت بدن انسان در فضا پرورش می یابد

به گزارش وبلاگ گیتلب، فضانوردان در ایستگاه فضایی بین المللی مشغول تولید بافت های بدن انسان از سلول های انسانی هستند. محققان امیدوارند با استفاده از این روش به تدریج این سلول های انسانی، استخوان، غضروف بسازند.

بافت بدن انسان در فضا پرورش می یابد

به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران به نقل از ایندیپندنت، فضانوردان مشغول پرورش اعضای بدن انسان در ایستگاه فضایی بینالمللیهستند.

این آزمایش در حقیقت تلاشی برای پرورش بافت بدن انسان است. برای این منظور سلول های بنیادین یک انسان بالغ به فضا ارسال شد تا در محیط بدون گرانش آنجا رشد کند.

محققان امیدوارند با استفاده از این روش به تدریج این سلول های انسانی، استخوان، غضروف و اعضای دیگر را به وجود بیاورند. در صورت موفقیتآمیزبودن این پروژه، نتایج آن برای آزمایش و پرورش اعضای بدن جهت پیوند استفاده می گردد.

کاراتیلیکی از محققان دانشگاه زوریخ است که در این پژوهش حاضر می گردد. او در اینبارهمی گوید در آزمایش مذکور از بی وزنی به عنوان یک ابزار استفاده می گردد.

به عبارت دقیق تر از فقدان گرانش در ایستگاه فضایی بینالمللیبه عنوان عامل انگیزشی برای رشد سلول های بنیادی و تبدیل شدن به بافت سه بعدی استفاده می گردد. این در حالی است که در زمین از سلول های بنیادی برای ایجاد ساختارهای دو بعدی استفاده شده است.

تحقیقات در فضا و زمین نشان داده سلول ها در میکرو گرانش قابلیت رشد فضایی نامحدودی دارند و می توانند شکل های 3 بعدی پیچیده بسازند.

به همین دلیل یک آزمایشگاه کوچک همراه کپسولدراگونروز شنبه به ایستگاه فضایی بینالمللیارسال شد. آزمایش مذکور یک ماه طول می کشد و طی آن محققان فرایند رشد سلول های بنیادین را بررسی می کنند.

اگر آزمایش مذکور موفقیتآمیزبود، محققان از یک آزمایشگاه بزرگ تر برای تولید بافت های بدن انسان در فضا استفاده می کنند. به این ترتیب می توان با استفاده از سلول های بدن بیماران، بافت هایی در فضا پرورش داد و در بدن آنها پیوند زد یا مواد شبیه اعضای بدن برای آزمایش داروهای مختلف تولید کرد.

منبع: اقتصاد ایران

به "بافت بدن انسان در فضا پرورش می یابد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بافت بدن انسان در فضا پرورش می یابد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید