برقراری اینستکس تنها منحصر به کالاهای پزشکی و غذایی نباشد

به گزارش وبلاگ گیتلب، رئیس جمهور در تماس تلفنی امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه با وی، گامه ای اولیه برقراری ساز وکار اینستکس را مثبت اما ناکافی برشمرد و گفت: این راستا نباید تنها منحصر به کالاهای پزشکی و غذایی باشد و باید بتوانیم از آن برای تأمین تمامی نیازمندی های کشورمان استفاده کنیم.

برقراری اینستکس تنها منحصر به کالاهای پزشکی و غذایی نباشد

حسن روحانی عصر دوشنبه در این تماس، اظهار کرد: همه کشورها و دولت ها باید توجه داشته باشند که بدون یاری و همکاری و بهره مندی از تجارب یکدیگر، نمی توانند از این شرایط حساس عبور نمایند.

روحانی با اشاره به اینکه مبارزه با این بیماری در شرایط تحریم برای ایران سختتر از دیگر کشورهاست، اضافه کرد: دولت آمریکا به رغم اینکه با اعمال تحریم های غیرقانونی علیه ایران، مقررات بین المللی را زیر پا گذاشته، در این شرایط نیز با اقدامات خود مقررات بهداشتی مصوب سال 2005 سازمان بهداشت دنیای را زیرپا می گذارد.

روحانی با استقبال از ابتکار دبیرکل سازمان ملل متحد برای اعلام آتش بس در جنگ میان کشورها در دوران شیوع بیماری کرونا در دنیا، ابراز امیدواری کرد که این ابتکار شامل جنگ اقتصادی علیه ایران نیز باشد و اعلام کرد: انتظار داریم تا کشورهای دوست برای برطرف تحریم های ظالمانه و یکطرفه در این شرایط، آمریکا را تحت فشار قرار دهند.

روحانی با اشاره به اینکه در صورتی که همه تحریم ها برداشته گردد آماده ایم به تعهدات خود در زمینه هسته ای بازگردیم گفت: برطرف تحریم ها و عمل به تعهدات از سوی اروپا یک ضرورت است و در این شرایط خاص، امروز اهمیتی مضاعف یافته است.

رئیس جمهوری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران بر اساس آنچه در طرح صلح هرمز عنوان شده، تنها راه چاره تأمین امنیت دریای عمان، خلیج فارس و تنگه هرمز را در همکاری کشورهای منطقه می داند، ادامه داد: ایران از هیچ تنشی در منطقه استقبال ننموده و همیشه در راستای ایجاد صلح و ثبات پایدار در منطقه کوشش نموده و خواهد نمود.

رئیس جمهور، ضرورت احترام و رعایت حاکمیت مردم در کشورهای منطقه را حائز اهمیت دانست و گفت: بر این اساس بعضی تحرکات اخیر آمریکا در عراق را اقدامی خطرناک و به ضرر امنیت این کشور و منطقه می دانیم.

امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه نیز در این گفت وگوی تلفنی، با بیان گزارشی از وضع شیوع بیماری کرونا و چگونگی مقابله با آن در فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی، گفت: دنیا، شرایط سختی را تجربه می نماید و امیدوارم همه کشورهای دنیا بتوانند با همکاری یکدیگر از این شرایط سخت عبور نمایند.

وی با اشاره به علاقه مندی فرانسه به گسترش همه جانبه همکاری ها با ایران، گامهای برداشته شده برای آغاز به کار ساز وکار اقتصادی اینستکس را مثبت دانست و ابراز امیدواری کرد که با استفاده از آن، تبادلات ایران و اروپا افزایش یابد تا همکاریهای اقتصادی اروپا با ایران به شکل راحت تری انجام گردد.

مکرون با اشاره به نقش مهم و سازنده ایران در مناسبات منطقه ای، بر ضرورت توسعه همکاری ها و تعاملات دوجانبه، منطقه ای و بین المللی ایران و فرانسه در راستای توسعه صلح، ثبات و امنیت منطقه تأکید کرد.

به گزارش پایگاه خبری اتاق ایران، سه شنبه 12 فروردین سال 99، وزارت خارجه آلمان با انتشار پیغامی از ارسال اولین محموله به ایران در چارچوب اینستکس اطلاع داد.

در پیغام وزارت خارجه آلمان که در توئیتر منتشر شده آمده است: فرانسه، آلمان و انگلیس تأیید می نمایند که اینستکس با موفقیت اولین تراکنش خود را انجام داد و صادرات محصولات پزشکی از اروپا به ایران را تسهیل نمود. اینستکس و همتای ایرانی آن برای انجام تراکنش های بیشتر و تقویت این مکانیسم همکاری خواهند کرد.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "برقراری اینستکس تنها منحصر به کالاهای پزشکی و غذایی نباشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برقراری اینستکس تنها منحصر به کالاهای پزشکی و غذایی نباشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید