بهاروند: ایران آماده مذاکره با اوکراین درباره هواپیمای اوکراینی در اولین فرصت ممکن است

به گزارش وبلاگ گیتلب، معاون وزیر خارجه در دیدار با سفیر اوکراین گفت: ایران برای حل و فصل هر چه سریع تر موضوع جعبه های سیاه و پرداخت غرامت به خانواده قربانیان هواپیمای اوکراینی، آماده مذاکره با طرف اوکراینی در اولین فرصت ممکن است.

بهاروند: ایران آماده مذاکره با اوکراین درباره هواپیمای اوکراینی در اولین فرصت ممکن است

به گزارش گروه سیاست خارجی وبلاگ گیتلب، سرگئی بوردیلیاک سفیر اوکراین در جمهوری اسلامی ایران امروز (سه شنبه) 20 خرداد ماه با محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه ملاقات و گفت وگو کرد.

در این ملاقات موضوع سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در اواخر سال گذشته در تهران و آخرین تحولات مربوط به آن از ابعاد مختلف مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

آماده مذاکره هستیم

معاون وزیر خارجه ایران در این ملاقات تاکید کرد که به منظور حل و فصل هر چه سریعتر موضوع جعبه های سیاه، پرداخت غرامت به خانواده قربانیان و سایر مسائل مربوط به این رویداد دلخراش، آماده انجام مذاکره با طرف اوکراینی در هر زمان و مکان مورد نظر آنها و در اولین فرصت ممکن است.

سفیر اوکراین نیز ضمن استقبال از پیشنهاد طرف ایرانی تاکید کرد که مراتب را بلافاصله به مقامات ذیربط اوکراینی منعکس و نتیجه را به طرف ایرانی اطلاع خواهد داد.

پیشنهادی که به اوکراینی ها داده شده

به گزارش فارس، محسن بهاروند روز (شنبه) 17 خرداد ماه نیز در گفت وگویی به مذاکرات دوجانبه با اوکراین درباره سقوط هواپیمای اوکراینی اشاره کرد و گفت: آماده ایم با کشورهای دیگر از جمله کانادا و بقیه کشورها در این خصوص مذاکره کنیم، درباره 2 مورد، یکی تحویل و خوانش جعبه های سیاه که اطلاعات تکمیل و نهایی شود و به ایکائو ارائه و دلایل را بگوییم.

وی اضافه کرد: بعد از آن دو مرحله دیگر باقی می ماند، یکی جبران خسارت از کسانی که آسیب دیدند که ما آمادگی این کار را داریم و قبلا هم اعلام کردیم و دیگری رسیدگی کیفری درباره قصوری است که اجرا شده که آن هم در حال انجام شدن است.

معاون وزیر خارجه ایران گفت: ما این آمادگی را داریم هر چه سریع تر در کمترین زمان این توافقات را انجام دهیم و پرونده مربوط به هواپیمای اوکراینی را با مشارکت سایر کشورها مختومه کرده و به توافق برسیم.

این دیپلمات ارشد ایرانی گفت: مدت هاست این پیشنهاد را به طرف اوکراینی مطرح کرده ایم و چندین بار از طرف اوکراینی خواهش کردیم که وارد این مذاکرات شوند، به تازگی نشانه هایی داریم که احتمالا همکاران اوکراینی آماده هستند این کار را انجام دهند و ما هر لحظه که آنها بخواهند این آمادگی را خواهیم داشت.(اینجا بخوانید)

منوچهر مرادى سفیر جمهورى اسلامى ایران در کی یف روز سه شنبه (13 خرداد ماه) با یوگنى ینین معاون وزیر خارجه اوکراین ملاقات و گفت و گو کرد. وى سیاست اصولى جمهورى اسلامى مبنى بر حل و فصل سریع و جامع مجموعه موضوعات مربوط به حادثه سقوط هواپیما را مورد تاکید قرار داد و در این چارچوب لزوم تسریع در پاسخ طرف اوکراینى به پیشنهادات جامع طرف ایرانى که به صورت رسمى در اوایل مارس 2019 به طرف اوکراینى ارائه شده است را یادآوری کرد.

معاون وزیر خارجه اوکراین نیز با تاکید بر ضرورت انجام مذاکرات در جهت حل و فصل موضوعات مربوط به حادثه، اعلام کرد که به زودی ترکیب هیات رسمى مذاکره کننده با ایران به منظور بررسى پیشنهادات طرف ایرانى اعلام خواهد شد. (جزییات بیشتر)

لازم به ذکر است، هواپیمای بوئینگ 737 خطوط هوایی اوکراین که 18 دی ماه سال گذشته از تهران راهی کی یف بود بر اثر خطای انسانی مورد هدف موشک قرار گرفت و 176 سرنشین آن که اکثریت آنها ایرانی بودند و بقیه اتباع اوکراین، کانادا، سوئد، انگلیس و افغانستان، جان باختند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "بهاروند: ایران آماده مذاکره با اوکراین درباره هواپیمای اوکراینی در اولین فرصت ممکن است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهاروند: ایران آماده مذاکره با اوکراین درباره هواپیمای اوکراینی در اولین فرصت ممکن است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید