بیش از 7میلیون هکتار اراضی ملی و غیرملی برطرف تداخل شد

به گزارش وبلاگ گیتلب، رییس سازمان امور اراضی اعلام نمود که حدود 7000 پلاک با مساحت 6 میلیون و 74 هزار هکتار از اراضی ملی و یک میلیون و 85 هزار هکتار از اراضی غیر ملی برطرف تداخل مالکیت شد.

بیش از 7میلیون هکتار اراضی ملی و غیرملی برطرف تداخل شد

علیرضا اورنگی در گفت وگو با وبلاگ گیتلب با بیان اینکه 11 بهمن 1393 قانون کاداستر توسط مجلس شورای اسلامی ابلاغ و در سال 1394 این طرح شروع شد، اظهار کرد: براساس این قانون، سازمان امور اراضی متولی امور مستثنیات و سازمان جنگل ها نیز متولی اراضی ملی شد و طی توافقی که با سازمان ثبت املاک کشور داشتیم، مقرر شد که سازمان امور اراضی از تک تک قطعات نقشه فراوری کند و برای صدور سند یا اقدامات دیگر به ثبت ارسال گردد.

وی ادامه داد: مقدمه فراوری نقشه تهیه عکس است و طی قراردادی که با سازمان نقشه برداری داشتیم، 22.5میلیون هکتار از اراضی کشور عکسبرداری شد که از این22.5 میلیون هکتار 12.5 میلیون هکتار اراضی کشاورزی بود و مقرر شد که دولت در برنامه ششم توسعه، کاداستر اراضی کشاورزی را به اتمام برساند.

رییس سازمان امور اراضی توضیح داد: 6 میلیون و 300 هزار هکتار از این عکسها اُرتو (عملیات قائم سازی عکس های هوایی نسبت به زمین) شد و باقی عکس ها نیز در حال اجرا عملیات ارتو هستند.

جانمایی بیش از یک میلیون از اراضی کشاورزی در سازمان ثبت املاک

وی در ادامه گفت: 4 میلیون و 300 هزار هکتار از اراضی کشاورزی در قالب 203 قرارداد با مجموعه مهندسین مشاور دارای صلاحیت سازمان برنامه و بودجه برای فراوری نقشه عقد قرارداد شد. در حال حاضر بیش از دو میلیون از اراضی کشاورزی خارج از دریاچه و حدود 800هزارهکتار در حوزه دریاچه نقشه فراوری شده و تقریبا حدود سه میلیون نقشه فراوری شده است. از این اراضی بیش از دومیلیون هکتار نقشه به سازمان ثبت املاک جهت جانمایی و سپس تصویب ارسال شده است. به عبارتی حدود دو میلیون هکتار نقشه اراضی کشاورزی با مختصات، مشخصات وتوصیف و نام مالک به سازمان ثبت فرستاده شده که حدود یک میلیون و 300هزارآن در سازمان ثبت املاک جانمایی شده است. مابقی نیز برطرف ایراد و جانمایی خواهد شد.

اورنگی با بیان اینکه پس از ثبت در سازمان ثبت املاک پیگیر صدور اسناد این زمین ها خواهیم بود، گفت: اگر مسائل اقتصادی تامین گردد می توان امیدوار بود که تا سرانجام برنامه ششم توسعه طرح کاداستر و صدور اسناد اراضی کشاورزی به اتمام برسد.

تدوین قانون برطرف تداخل برای برطرف دعاوی در مالکیت اراضی

اورنگی در بخش دیگری از صحبتهایش به قانون برطرف تداخل مالکیت اراضی اشاره نمود و گفت: سال 1340 قانون اصلاحات اراضی ابلاغ شد. براساس این قانون اراضی از مالکین گرفته و تحویل زارعین داده شد. سال 1341 قانون ملی شدن وضع و طی آن مقرر شد که اراضی جنگل، مراتع و بیشه زار باید به نام دولت ملی گردد. در این راستا سازمان جنگلها متولی شد و برای بسیاری از اراضی سند تهیه کرد اما بسیاری از اراضی دچار همپوشانی شد، زیرا اراضی که وزارت اصلاحات اراضی و تعاون وقت برای مردم مستثنیات نموده بود یا به عبارت دیگر مردم را مالک دانسته بود، سازمان جنگلها هم برای آنها سند ملی گرفت و این اختلاف بین مردم ودولت از 60 سال پیش وجود دارد.

وی ادامه داد: کمیسیون ها در سطح استانهای کشور تشکیل شده که برطرف تداخل گردد و مقرر شد که وزارت جهاد کشاورزی و سازمان ثبت اسناد و املاک و وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان جنگلها برای اراضی جنگلها و مراتع میان خودشان برطرف تداخل و اختلاف و برطرف مغایرت گردد.

برطرف تداخل بیش از 7میلیون هکتار از اراضی ملی و غیرملی

رییس سازمان امور اراضی توضیح داد: برای برطرف تداخل مالکیت حدود 5میلیون و 200هزار هکتار از اراضی کشاورزی مستثنیات با مجموعه مهندسین مشاور قراردادی منعقد کردیم و در قراردادهای طرح کاداستر هم بایستی برای 2میلیون و 300هزار هکتار برطرف تداخل گردد که به طورکل باید برای حدود 7میلیون و 500هزار هکتار پلاک برطرف تداخل صورت گیرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "بیش از 7میلیون هکتار اراضی ملی و غیرملی برطرف تداخل شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیش از 7میلیون هکتار اراضی ملی و غیرملی برطرف تداخل شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید