تاریخِ تعطیلی فوتبالِ جهان

به گزارش وبلاگ گیتلب، قبل از مطرح شدن درخواست دولت، مسابقات لیگ در هفت هفته پیاپی (در تعطیلات آخر هفته) به دلیل شرایط بد آب و هوایی لغو شده بود و تمام کردن به موقع لیگ تقریبا غیرممکن به نظر می رسید.

تاریخِ تعطیلی فوتبالِ جهان

تماشاگران فوتبال انگلیس و بیشتر نقاط دنیا حالا علاوه بر مسائل ناشی از همه گیری دنیای ویروس کرونا باید دوری از ورزش مورد علاقه شان را هم تحمل کنند.

فوتبال انگلیس دست کم تا 30 آوریل به تعویق افتاده است و در سایر نقاط دنیا هم تعیین نیست که لیگ ها از چه زمانی دوباره برقرار می شوند.

اما این نخستین باری نیست که فوتبال انگلیس مدتی طولانی به اجبار معوق شده است.

جنگ، شرایط آب و هوایی و مسائل کارگری پیش از این موجب متوقف شدن فوتبال در انگلیس شده اند. این مطلب نگاهی دارد به دفعات قبلی که کرکره فوتبال انگلیس پایین کشیده شد.

بازی در رقابت بزرگ تر

فوتبال یکی از سرگرمی های محبوب سربازان در دوران جنگ دنیای اول بود

اولین وقفه طولانی در فوتبال انگلیس هم ضروری بود هم طولانی. ماجرا از اعلام جنگ بریتانیا به آلمان در 4 اوت 1914 شروع شد؛ تصمیمی که بی جنجال نبود.

سایر ورزش ها مانند راگبی و کریکت خیلی زود رقابت هایشان را لغو کرده بودند، اما مرغ فدراسیون فوتبال انگلیس یک پا داشت و تصمیم گرفته بود فصل 15-1914 را ادامه دهد. در فضایی ترسناک -شبیه فضایی که پس از شیوع کرونا در باشگاه ها به وجود آمد- لغو بازی ها با تبعات گسترده مالی همراه بود.

دولت (با حمایت فدراسیون) تلاش کرد سوار موج محبوبیت فوتبال شود و آن را منبع بالقوه سربازگیری می دید، با پوستر های تبلیغاتی بین دو نیمه از بازیکنان و تماشاگران می خواست برای اعزام به جبهه ثبت نام کنند.

پس از اینکه تعیین شد سربازانی که از این طریق جذب شدند خیلی تعدادشان کم بوده، خیلی زود فضا ضد این ورزش شد و بسکمک از سیاستمداران، نشریات و چهره های برجسته ای مانند آرتور کانن دویل (خالق شرلوک هولمز) گفتند که ادامه مسابقات فوتبال یک حواس پرتی غیر ضروری است که به جنگ لطمه می زند.

در تلاشی دیگر برای جذب بازیکنان و نشان دادن فوتبال به عنوان حامی جنگ، گردان فوتبالیست ها در دسامبر 1914 ایجاد شد. پس از جذب صد ها بازیکن حرفه ای، مدتی بعد گردان دوم هم به راه افتاد. اشتیاق و حمایت هواداران در ادامه فصل کمتر شد و شمار افرادی که برای دیدن بازی ها به ورزشگاه می رفتند، افتی محسوس پیدا کرد و این موجب شد باشگاه ها شرایط اسفباری پیدا کنند.

کمی پس از پایان فصل در آوریل 1915، فوتبال حرفه ای در غوغای جنگ گم شد. این ورزش تقریبا تعطیل شد، اما هرگز فراموش نشد و مردم آن را به چشم گریزگاهی در آن دوران تاریک نگاه می کردند. در کشور فوتبال آماتوری برقرار بود و فوتبال زنان هم رشد قابل توجهی پیدا کرد. در خارج از مرزها، سربازان هر وقت که فرصت پیدا می کردند، فوتبال بازی می کردند.

مشهورترین نمونه مسابقه افسانه ای کریسمس 1914 بود، زمانی که گروه هایی از سربازان آلمانی و متفقین در جبهه غربی، تفنگ ها را کنار گذاشتند و پا به توپ شدند. مثل هر چیز دیگر در دنیای آن روزگار، فوتبال هم از جنگ بشدت آسیب دید. خیلی از افرادی که فوتبال حرفه ای را رها کرده بودند از جنگ بازنگشتند و بسکمک هم با زخم هایی عمیق از آن تجربه وحشتناک راهی خانه هایشان شدند.

شرایط هرچه که بود از نیاز به فوتبال و به طور کلی ورزش کاسته نشده بود. فوتبال از فصل 20-1919 بازگشت و فرصتی پیدا شد تا مردم با فریاد کشیدن در ورزشگاه ها به زندگی عادی بازگردند.

بازی مردم

فوتبال انگلیس در دوران جنگ دنیای دوم ادامه یافت، اما با لیگ های منطقه ای دوران جنگ و کاهش قابل توجه در جمعیت هواداران

جنگ دنیای دوم داستان دیگری داشت و این بار فدراسیون فوتبال انگلیس خیلی زود وارد عمل شد؛ در واقع فصل 40-1939 تنها پس از برگزاری سه بازی لغو شد. چاره دیگری هم نبود. به دلیل خطر حمله هوایی دولت مسافرت ها را محدود کرده و تمام مکان های تجمع از جمله ورزشگاه ها بسته شده بودند.

این قضیه موجب شد مسابقات غیررسمی بین منطقه های مختلف راه بیفتد. این مسابقات لیگ های دوران جنگ نام گرفت و، چون به نظر می رسید تاثیر مثبتی روی سلامت و تندرستی مردم دارند، تعدادی از این مسابقه ها از بی بی سی پخش شدند.

برخلاف جنگ اول دنیای این بار رقابت های حذفی برقرار بود و فینال های آن تا 50000 نفر را به ورزشگاه می کشاند. دراین دوران برگزاری لیگ های منطقه ای بدون جنجال و مخالف نبودند. مسابقاتی که بسکمک مواقع غیرقابل پیش بینی از آب در می آمدند و منتقدان عقیده داشتند سبک برگزاری آن مطبوع نیست.

از سوی دیگر اختلافاتی هم بین لیگ فوتبال و باشگاه ها به وجود آمد که در مهم ترین مورد تیم های برجسته لندنی از لیگ 42-1941 کنار کشیدند تا مسابقات خودشان را انجام دهند.

خیلی از تماشاگران هم به دلیل استفاده از بازیکنان مهمان از فوتبال دلزده شدند؛ سیستمی که به بازیکنان اجازه می داد جای کسانی را که به سربازی رفته بودند پر کنند، اما این جا های خالی اغلب با افرادی پر می شد که یک هفته در این تیم بازی می کردند و هفته بعد در تیمی دیگر.

با تمام این اوصاف، برگزاری مسابقات فوتبال از بسکمک جهات تاثیر های مثبتی نیز داشت و در آن دوران به مردم کمک کرد از آن به عنوان عنصری کلیدی برای انسجام و تقویت هویت بریتانیایی استفاده کنند.

متیو تیلور، استاد فرهنگ و ورزش دانشگاه دمانفورد می گوید: در دوره موسوم به جنگ مردم این ایده که فوتبال نقش محوری در زندگی اجتماعی و فرهنگی مردم بریتانیا دارد، برای اولین بار شروع به شکل دریافت کرد.

جنگ دوم دنیای رسما در 2 سپتامبر 1945 تمام و لیگ فوتبال در فصل 47-1946 شروع شد، اما این مسابقات نتوانست نقش چندانی در بازگرداندن زندگی عادی برای مردمی بازی کند که از شرایط سخت زندگی به ستوه آمده بودند.

پایان در ژوئن

آب و هوای بریتانیا یکی از عواملی بود که برای فوتبال انگلیس در سال 1947 دردسرساز شد

سال 1947 شرایطی و مسائلی در فوتبال انگلیس پیش آمد که تفاوت خیلی زیادی با دوران شیوع ویروس کرونا نداشت. دولت بریتانیا که به دلیل هزینه های جنگ تقریبا ورشکسته بود، در آستانه شروع بحران سوخت و در حالی که نیاز فوری به بهبود ساختار ها وجود داشت، بشدت نیازمند افزایش بهره وری کارگران بود. یکی از راه های رسیدن به این هدف تعطیلی مسابقات ورزشی وسط هفته از ماه مارس بود.

در حالی که گزینه های جایگزین چندانی وجود نداشت، فوتبال هم مانند سایر ورزش ها خیلی زود با بحران روبرو شد. فدراسیون فوتبال انگلیس در حالی باید برای ادامه مسابقات برنامه ریزی می کرد که تا آن زمان هم به دلیل زمستانی جانفرسا که همراه با بارش برف سنگین و یخبندان بود، روز های زیادی را از دست داده بود.

قبل از مطرح شدن درخواست دولت، مسابقات لیگ در هفت هفته پیاپی (در تعطیلات آخر هفته) به دلیل شرایط بد آب و هوایی لغو شده بود و تمام کردن به موقع لیگ تقریبا غیرممکن به نظر می رسید.

شرایط جدید دو راه را پیش مسئولان فوتبال انگلیس می گذاشت: یا لیگ را همان موقع تمام کنند و بر اساس جایگاه تیم ها در آن زمان جایزه دهند یا این که طول برگزاری مسابقات تمدید شود؛ چالشی که در حال حاضر هم پیش روی مسئولان فوتبال انگلیس قرار گرفته است.

آن زمان گزینه دوم را انتخاب کردند و تصمیم دریافتد مسابقات تا ژوئن ادامه پیدا کند.

وقتی این تصمیم گرفته می شد، ولورهمپتون با چهار امتیاز اختلاف و یک بازی کمتر صدرنشین دسته اول فوتبال انگلیس بود. تیم دوم لیورپول بود و بلک پول هم با چهار امتیاز کمتر از لیورپول در جایگاه سوم قرار داشت. استوک هم با فاصله کمی در تعقیب آن ها بود.

در ماه های آینده و در حالتی که تیم ها مجبور بودند تقریبا در هر فرصت ممکن بازی کنند، سه تیم در کورس قهرمانی قرار دریافتد: ولورهمپتون، لیورپول و استوک که فاصله شان فقط یک امتیاز بود.

اگر ولورهمپتون مقابل لیورپول برنده می شد، قهرمان بود، اما شکست 1-2 مقابل قرمزها، صدر جدول را به حریف داد. تکلیف قهرمانی به بازی دو هفته بعد استوک مقابل شفیلد یونایتد نیز بستگی داشت. استوک بازی آخر را باخت و لیورپول در حالی قهرمان شد که فقط 70 روز بعد باید دفاع از عنوانش را شروع می کرد.

یخبندان بزرگ

یخبندان بزرگ سال 1963 برنامه بازی های لیگ فوتبال انگلیس را نابود کرد

زمستان فصل 3-1962 سردترین زمستان انگلیس از زمان ثبت دمای هوا (1740) تا آن زمان بود. ژانویه 1963 نیز به سردترین ماه قرن گذشته بریتانیا تبدیل شد. از اواخر دسامبر تا مارس در این کشور شش متر برف بارید و در دمایی که تا منفی بیست درجه سانتیگراد می رسید، رودخانه ها و دریاچه ها یخ زدند.

طبیعتا این شرایط به ورزش هایی مانند راگبی و اسب دوانی هم لطمه زد و تعدادی از مسابقات فوتبال هم به تعویق افتاد. جام حذفی فوتبال انگلیس بخصوص شدیدا لطمه خورد. دور سوم که قرار بود از 5 ژانویه شروع شود با 66 روز تاخیر به 11 مارس افتاد و در مجموع هم 261 بازی به تعویق افتاد.

در این یخبندان بود که رکورد تعویق یک بازی در فوتبال بریتانیا شکسته شد: در جام حذفی اسکاتلند بازی ایردری و استرانرییر قبل از برگزاری، 33 بار لغو شد. در حالی که باشگاه ها وقفه ای 70 روزه بین بازی هایشان داشتند، بعضی از آن ها برای تمرین راهی نواحی گرم تر شدند مثل چلسی که در مالت اردو زد.

بعضی دیگر هم به مناطقی سفر کردند که می شد در آن ها بازی کرد؛ برای مثال منچستر یونایتد و کاونتری در ایرلند بازی محبت آمیز برگزار کردند. بعضی ها هم خلاقیت شان گل کرد؛ مثل هلیفاکس که ورزشگاهش را به روی عموم گشود تا در آن اسکیت روی یخ بازی کنند.

اما پایان که بازی ها از سر گرفته شد اورتون با قهرمانی در لیگ توانست اولین عنوانش پس از جنگ را تصاحب کند. منچستر یونایتد نیز با قهرمانی در جام حذفی به اولین جام پس از فاجعه مونیخ (5 سال قبل) دست یافت.

بخشی از تاریخ در ایتالیا تکرار می شود؟

تعویق یا لغو طولانی مدت مسابقات فوتبال محدود به انگلیس نیست. از معروف ترین نمونه ها می توان به ماجرایی که بیش از یک قرن پیش در ایتالیا رخ داد، اشاره کرد. اتفاقی که شاید بتوان آن را مشابه وضع کنونی فوتبال این کشور دانست و هنوز هم در خاطره هواداران لاتزیوی مدرن باقی مانده است.

فوتبال ایتالیا در آن دوره ساختاری متفاوت داشت و برای تعیین قهرمان ایتالیا مسابقه ای بین قهرمان شمال و قهرمان جنوب برگزار می شد. زمانی که ایتالیا درگیر جنگ دنیای اول شد، لاتزیو قهرمان جنوب شده بود، اما هنوز یک بازی مانده بود تا قهرمان شمال تعیین شود؛ جایی که جنوا بالاتر از تورینو، اینترناسیوناله و میلان قرار داشت.

پس از چهار سال لغو بازی ها در دوران جنگ، جام قهرمانی بدون برگزاری بازی به جنوا داده شد. تعیین نشد که جنوا دقیقا چه زمانی جام را گرفت، اما هرچه که بود آن زمان لاتزیو در فرم فوق العاده ای قرار داشت و به احتمال فراوان جام را تصاحب می کرد.

حالا هم لاتزیو فقط یک امتیاز با یوونتوس، صدرنشین سری آ فوتبال ایتالیا فاصله دارد و احتمالا بدترین کابوس هواداران این تیم این است که بازهم نقشی در اهدای جام نداشته باشند.

منبع: فرادید

به "تاریخِ تعطیلی فوتبالِ جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخِ تعطیلی فوتبالِ جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید