حق پخش آمد، ولی نه به میزان کافی!

به گزارش وبلاگ گیتلب، سال های سال است که تیم های حاضر در لیگ برتر حق پخش نمی گیرند و از سویی درآمد های آن ها از تبلیغات محیطی هم ناچیز است و به طور حتم یکی از دلایل مسائل اقتصادی باشگاه ها نیز همین است، در صورتی که در فوتبال حرفه ای نیمی از هزینه تیم ها و حتی در بعضی کشور ها بیشتر هزینه تیم ها را حق پخش تأمین می نماید و از همه مهمتر هر تیمی در استادیومش مسئول مستقیم جذب تابلو های تبلیغاتی است و درصد ناچیزی از این درآمد را به اتحادیه برگزاری بازی ها یا همان سازمان لیگ می دهد!

حق پخش آمد، ولی نه به میزان کافی!

عدم تخصیص حق پخش به تیم های لیگ برتر در حالی که لیگ برتر در ایران نوزدهمین دوره خود را سپری می نماید قطعاً عجیب است و در جهان نمونه ندارد و متأسفانه در سال های اخیر کوشش های فدراسیون فوتبال هم ره به جایی نبرده است چرا که سازمان صدا و سیما قدرتمندتر از فدراسیون فوتبال است! اما با کوشش های دیپلماتیک انجام شده و همچنین نظر مجلس قرار است در امسال درآمد های سازمان صدا و سیما از تبلیغات به هنگام پخش برنامه های ورزشی 50 - 50 تقسیم گردد که این سهم با لابی های انجام شده از سوی سازمان صدا و سیما تغییر کرد و قرار است از این درآمد 70 درصد سهم سازمان صدا و سیما و 30 درصد برای ورزش کشور باشد.

این بدین معنی است که همه 30 درصد سهم ورزش کشور از درآمد های تبلیغات در سازمان صدا و سیما به فوتبال نمی رسد! از سویی هنوز وزارت ورزش و جوانان راهکاری برای تقسیم این درآمد ها مشخص نکرده و به نظر می رسد بعد از کسوراتی که صورت می گیرد درصدی که بین 16 باشگاه تقسیم می گردد به گونه ای نباشد که نیمی از هزینه های تیمداری باشگاه ها را تأمین کند. با این حال این اتفاق یک گام رو به جلو است و همین که سازمان صدا و سیما متعهد شده 30 درصد از درآمد های تبلیغات به هنگام پخش برنامه های ورزشی را به ورزش کشور اختصاص دهد جای شکر دارد. البته به نظر می رسد بیشتر این 30 درصد به فوتبال برسد به این خاطر که سهم عمده ای از برنامه های ورزشی سازمان صدا و سیما را فوتبال تشکیل می دهد. تنها دغدغه تیم های لیگ رجحان در حال حاضر کسورات این 30 درصد از سوی وزارت ورزش و جوانان و همچنین فدراسیون فوتبال است. باشگاه های لیگ رجحان بر این عقیده اند که وزارت ورزش و جوانان و همچنین فدراسیون فوتبال نباید از این بودجه حتی درصد اندکی را برای خود بردارند چرا که این پول سهم باشگاه هاست و باید هزینه های جاری آن ها را تأمین کند.

در فوتبال حرفه ای آنقدر راه درآمد برای تیم ها وجود دارد که کمتر تیمی به مرز ورشکستگی می رسد، اما تیم های ایرانی به دلیل نداشتن راه های درآمد هم اکنون ورشکسته هستند و اگر یاری های دولتی قطع گردد کمتر تیمی قادر به ادامه فعالیت خواهد بود.

منبع: خبرورزشی

منبع: فرارو

به "حق پخش آمد، ولی نه به میزان کافی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حق پخش آمد، ولی نه به میزان کافی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید