خبرنگاران خلیلزاد: تا کنون هیچ زندانی طالبان آزاد نشده است

به گزارش وبلاگ گیتلب، تهران- خبرنگاران- زلمای خلیلزاد فرستاده ویژه آمریکا درامور صلح افغانستان روز چهارشنبه با انتقاد از اجرا نشدن توافق صلح امضا شده در دوحه گفت: تا به امروز هیچ زندانی طالبان آزاد نشده است.

خبرنگاران خلیلزاد: تا کنون هیچ زندانی طالبان آزاد نشده است

خلیلزاد در پیامی توییتری نوشت: واشنگتن مایل است تا آزادی فوری زندانیان بر اساس توافق نامه آمریکا و طالبان، صورت گیرد.

وی همچنین یاد آور شد که با وجود تعهدات هردو طرف (دولت کابل و طالبان) مبنی بر انجام این کار، تا امروز هیچ زندانی آزاد نشده است.

نماینده وِیژه امریکا در امور صلح افغانستان تأکید کرد: طالبان تعهد می نماید که زندانیان آزادشده به تعهدات شان در توافق نامه صلح پابند خواهند بود و به میدان جنگ بر نخواهند گشت. نقض این کار فرآیند صلح را تضعیف خواهد نمود.

خلیلزاد در ادامه از همه طرف ها خواسته است که از بیانات تحریک نماینده در رسانه ها پرهیز نمایند.

براساس توافق نامه ای که در دهم اسفند بین آمریکا و طالبان در دوحه قطر امضا شد، قرار بود دو طرف طی 10 روز پس از امضای آن توافق پنج هزار زندانی طالبان را مطابق لیستی که از طرف این گروه ارائه شده بود از زندان های دولت افغانستان آزاد نموده تا فرصت برای گفت وگوهای بین الافغانی فراهم آید.

اما رییس جمهوری افغانستان درباره این ادعای طالبان واکنش شدید نشان داد و گفت که هیچ تعهدی به آمریکایی ها نداده مبنی بر اینکه بدون قید و شرط زندانیان این گروه را آزاد کند. اشرف غنی پس از امضای توافق نامه آمریکا و طالبان در سفری که به استان شرقی ننگرهار افغانستان داشت، گفت: حاضر نیست حتی یک زندانی طالبان را به عنوان پیش شرط شروع گفت وگوی بین الافغانی رها کند.

وی توضیح داد که فرایند آزادی زندانیان می تواند بخشی از گفت وگوی بین الافغانی باشد اما پیش شرط نبوده و دولت افغانستان رهایی زندانیان پیش از شروع مذاکرات بین الافغانی را خط قرمز خود می داند.

اشرف غنی گفت که اگر طالبان پیش شرط می گذارد و رهایی زندانیان خود را پیش از شروع گفت وگو و بدون رعایت سازوکار خاص می خواهد، من نیز شرط دارم و آن اینکه طالبان پاکستان را ترک کند و پس از آن با آن ها گفت وگو خواهیم کرد.

اما با انجام مراسم تحلیف، واقعیت ها تغییر کرد و اشرف غنی در نطق مراسم پس از تحلیف گفت که از فردا (سه شنبه 20 اسفند) فرمان آزادی زندانیان طالبان را صادر خواهد نمود.

اما سهیل شاهین سخنگوی طالبان در دوحه با این فرمان اشرف غنی مخالفت نموده و در توئیتی نوشته است که سازوکار رهایی زندانیان این گروه خلاف توافق طالبان و آمریکا است.

وی گفته است که براساس توافق نامه آمریکا و طالبان، پنج هزار زندانی که فهرست مفصل آن ها در اختیار آمریکایی ها قرار داده شده است، باید یکباره رها شوند.

شاهین افزوده است که طالبان با رهایی تدریجی و جدای از فهرست تهیه شده از طرف طالبان مخالف است و آن را نمی پذیرد.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران خلیلزاد: تا کنون هیچ زندانی طالبان آزاد نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران خلیلزاد: تا کنون هیچ زندانی طالبان آزاد نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید