خبرنگاران هرگونه ماجراجویی علیه ایران به ضرر صلح منطقه ای است

به گزارش وبلاگ گیتلب، اسلام آباد- خبرنگاران- نایب رییس مجلس سنای پاکستان با تأکید بر اهمیت نقش جامعه جهانی برای لغو تحریم ها و مشارکت با تهران در نبرد با ویروس کرونا، هشدار داد: هرگونه ماجراجویی علیه ایران به ضرر صلح و ثبات منطقه خواهد بود.

خبرنگاران هرگونه ماجراجویی علیه ایران به ضرر صلح منطقه ای است

سلیم ماندوی والا روز یکشنبه در گفت وگو با خبرگزاری اسپوتنیک روسیه مواضع دولت و مجلس پاکستان پیرامون تحولات منطقه ای، تحریم های ضدایرانی آمریکا، بحران شیوع کرونا، تحولات افغانستان، پیمان صلح دوحه و کشمیر را تشریح کرد.

نایب رییس مجلس سنای پاکستان تأکید کرد: رسیدگی به وضع فعلی در منطقه، احتیاج به خردمندی و هوشیاری همه طرف ها دارد و تمام بازیگران مهم منطقه ای باید برای ترویج صلح و توسعه نقش آفرینی نمایند.

وی با تأکید بر اینکه پاکستان از روابط عالی با جمهوری اسلامی ایران برخوردار است، گفت: ایران قابل انزوا نیست و نباید اقدامی از این قبیل صورت بگیرد.

ماندوی والا تأکید کرد که در این اواخر، ماجراجویی هایی علیه ایران در قالب اتهام زنی انجام شد که تبعات آن به ضرر صلح و ثبات منطقه تمام می گردد.

وی اضافه کرد: دنیا اسلام دیگر نمی تواند در راستا جنگ قدم بردارد و امکان چنین چیزی نیست؛ بروز هرگونه جنگ پیامدهای خطرناکی در پی خواهد داشت و باعث ورود دیگر کشورها به این چنین رویارویی شده و حتی می تواند دامنه این جنگ نیز گسترش پیدا کند.

جامعه دنیای برای لغو تحریم های ایران ورود کند

نایب رییس مجلس سنای پاکستان گفت: جمهوری اسلامی ایران امروز به دلیل همزمانی شیوع کرونا و تحریم ها، در حال سپری کردن یک آزمایش است و دنیا باید برای نجات بشریت وارد صحنه گردد.

وی تأکید کرد: جامعه بین الملل باید بر اساس نگاه بشردوستانه و همدردی برای لغو تحریم های ایران ورود کند تا راستا یاری به مردم ایران و کاهش درد و رنج آنان هموار گردد.

خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان

ماندوی والا که از اعضای ارشد حزب مردم شناخته می گردد درباره سرنوشت طرح خط لوله گاز ایران و پاکستان که هشت سال پیش در زمان دولت وقت حزب مردم پاکستان عملیات اجرایی آن کلید خورده بود، گفت: این طرح همچنان با تأخیر روبرو است.

وی اظهار کرد: خط لوله گاز ایران و پاکستان از همان ابتدای عملیات اجرایی آن با تأخیر روبرو بود و تحریم های آمریکا نیز این طرح را سخت ساخت.

عملیات اجرایی احداث خط لوله انتقال گاز جمهوری اسلامی ایران به پاکستان موسوم به خط لوله صلح با حضور رؤسای جمهوری وقت 2 کشور 21 اسفندماه 1391 در منطقه صفر مرزی کلید خورده بود اما به دلیل فشارهای خارجی و آنچه را که اسلام آباد تحریم های بین المللی می خواند، تا به امروز هیچ قدمی برای پیشبرد آن برنداشته است.

مردم پاکستان، شخصیت ها و احزاب این کشور بطور جدی از دولت می خواهند تا قرارداد واردات گاز از ایران را به عنوان مالی ترین، آسان ترین و کوتاه ترین راستا ورود انرژی به پاکستان، در اولویت اقدامات خود قرار دهد.

تحولات افغانستان و نگرانی از اوضاع کشمیر

نایب رییس مجلس سنای پاکستان امضای توافقنامه صلح دوحه میان طالبان و آمریکا را گامی مهم در راستا حل بحران افغانستان، بازگشایی روزنه های جدید همکاری در منطقه و به ویژه هموارسازی گفت وگو میان گروه های داخل افغانستان دانست.

وی تأکید کرد: تمامی طرف های این توافقنامه باید به آن پایبند باشند؛ طالبان باید مذاکرات مستقیم با دولت کابل را آغار کند؛ آزادی زندانیان نیز به پیشبرد پیمان دوحه یاری خواهد نمود.

ماندوی والا، تداوم یاری های غیرنظامی آمریکا به افغانستان را مهم برشمرد و اظهار کرد: با خروج نظامیان آمریکا و متحدان این کشور، افغانستان برای کنترل کامل کشور احتیاج به یاری دارد و در این شرایط نباید یاری های غیرنظامی کشورها به کابل قطع گردد.

نایب رییس مجلس سنای پاکستان با اشاره به تحولات کشمیر و شیوع ویروس کرونا در این منطقه، همزمان با ادامه محدویت هایی که در کشمیر برقرار است، گفت: هشت میلیون نفر در کشمیر با کمبود غذا، دارو و محرومیت از ارتباط با دنیای بیرون روبرو هستند و جامعه دنیای باید برای رسیدگی به این وضع وارد عمل گردد.

وی، هند را به اعمال قوانین ناعادلانه علیه مردم کشمیر متهم کرد و مدعی شد: دهلی نو به جای تأمین احتیاجهای دارویی مردم کشمیر و تضمین سلامت آنان در برابر کرونا، دست به سرکوب آنان می زند.

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران هرگونه ماجراجویی علیه ایران به ضرر صلح منطقه ای است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران هرگونه ماجراجویی علیه ایران به ضرر صلح منطقه ای است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید