خبرنگاران واکنش انتقادی یک فعال فرهنگی به حواشی سریال پایتخت6

به گزارش وبلاگ گیتلب، قم-خبرنگاران- یکی از فعالان فرهنگی و رسانه ای قم و کشور در یادداشتی انتقادی نسبت به حواشی و بعضی از صحنه ها و عناصر محتوایی سریال پایتخت6 تلویزیون واکنش نشان داد.

خبرنگاران واکنش انتقادی یک فعال فرهنگی به حواشی سریال پایتخت6

مهدی توکلیان فتوژورنالیست قمی و کارشناس رسانه های صوتی و تصویری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی که دارای تحصیلات حوزوی است و همچنین سوابق اجرایی متعدد در حوزه فرهنگ و هنر از جمله مدیرکلی ارتباطات دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و معاونت مطبوعاتی و تبلیغاتی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و مدیریت موزه امام علی(ع) تهران را در کارنامه دارد، روز شنبه در یادداشتی که در اختیار وبلاگ گیتلب قرار داد، دیدگاه خود را در مورد یکی از سریال های پربیننده تلویزیونی تبیین کرد.

توکلیان نوشت:

شبکه یک؛ شبکه هر ایرانی؛ شعار عمومی شبکه ملی صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است و تبیین نقش مثلث گونه رسانه ؛ فرهنگ و اجتماع را دارد.

این شب های بهارانه کرونایی، سریالی در قالب طنز از قاب شبکه یک سیمای ایران در حال پخش است که از سوی بسیاری از نخبگان و اهل فرهنگ و هنر و رسانه موردنقد قرارگرفته است و بسیاری از مردم نیز از دیدن آن مانند پنج سری قبل راضی نیستند.

این یادداشت بعنوان نقدی بر سریال پایتخت 6 است و به هیچ عنوان به معنای تعمیم آن بر همه تولیدات صداوسیما و یا نادیده دریافت زحمات و خدمات رسانه ملی نیست اما نقد سازنده را نیز لازم و مفید می داند.

درنگی کوتاه در چند قسمتی از این سریال که در شب های گذشته پخش شد، نشانگر ابعاد زیر است:

تعریف طنز و هزل و هجو در این سریال خلط شده است و عبارت های ناپسند مکرری در متن این زنجیره شنیده می گردد.

سریالی که با پخش تصاویری چون خال کوبی؛ توزیع مواد مخدر، فرهنگ اوباش گرایی و ترویج رفتارهای غیراخلاقی را با تبلیغ برنامه های شبکه های فارسی زبان به نمایش می گذارد برای بسیاری قابل پیگیری است.

هزینه ساخت چنین سریالی به طور حتم چندمیلیاردی است که در نگاه کارشناسان و تولیدنمایندگان پوشیده نیست و نتیجه این چند ده میلیارد در بالا بردن فرهنگ و هنر مردم چه تاثیری دارد.

صداوسیما اگر به استقبال طرح های جدید و هنرمندان جوان روز برود بحثی نیست اما هزینه کرد چندباره برای شخصیت های نسبتا ناراضی همیشگی عرصه بازیگری و کارگردانی چه توجیه و منطقی دارد ؟!

رسانه ها بازتاب هویت و فرهنگ مردم هستند و نقش نفوذ آن بر هیچ مخاطبی پوشیده نیست و شیوه های زندگی اجتماعی به وسیله رسانه ها تقویت و تضعیف می شوند هرچند گسترش ارتباطات در عصر رسانه های نوظهور مانند گذشته نیست اما دلیلی نمی گردد که در این اوضاع کرونایی مردم و مخاطبان از دیدن سریالی ساختارشکن خودداری نمایند.

رسانه ها بازتاب هویت و فرهنگ مردم هستند و نفوذی کامل دارند هرچند زندگی معاصر بدون رسانه های جدید ارتباطی غیرقابل تصور است اما نقش رادیو و تلویزیون هم چنان در جوامعی مانند ایران انگار ناپذیر است و هم چنان رسانه های تصویری تاثیر بسزایی دارند و زندگی اجتماعی مردم را تحت تاثیر قرار می دهند لذا لازم است محصولات تلویزیونی سریالی بایستی به نقش رسانه تصویری توجه ویژه داشته باشد.

چگونگی بازتاب رفتارهای غیرمعمول جامعه ایرانی اسلامی در این زنجیره به وسیله مراکز پژوهشی صداوسیما و نهادهای تاثیر گذار در رفتار عمومی جامعه باید ارزیابی شوند تا باسیاست های ابلاغی فرهنگی توسعه تطبیق داده گردد.

بخش فرهنگی برنامه توسعه کشور که باسیاست های کلی ابلاغی رهبر معظم انقلاب معین شده است بایستی موردتوجه صداوسیما باشد و تاکید بر سبک زندگی ایرانی اسلامی؛ اجرای نقشه مهندسی فرهنگی و تبیین ارزش های انقلاب اسلامی ازجمله نکات مهم موردعنایت رهبری آیت که به طور حتم بایستی موردنظر برنامه سازان و تهیه نمایندگان و مدیران سازمان صداوسیما قرار بگیرد.

نقش رسانه ملی در فرهنگ سازی و تحولات فرهنگی بر هیچ کس پوشیده نیست هرچند رسانه های نوین و نوظهور در بالا بردن فرهنگ مردم نقش آفرینی جدی دارند و ازاین رو سازمان عریض و طویل چون صداوسیما لازم است تا با ساخت زنجیره های چون پایتخت به معرفی جاذبه های گردشگری و تنوع اقلیمی و جغرافیایی سرزمین ایران اسلامی ؛ فرهنگ و آداب ورسوم و ترویج فرهنگ ایرانی اسلامی بر اساس سبک زندگی اسلامی ایرانی بپردازد نه با مطالبی بسیار ساده و ادبیاتی سخیف به اسم طنز، تصورات ذهنی عده ای افراد همواره ناراضی را ترویج و تبلیغ کند.

و این که چنین محصولاتی در عصر ارتباطات و دسترسی همگانی به مجموعه محصولات فرهنگی هر کشوری این زنجیره در ذهن مردم فارسی زبان دنیا و کشورهای عضو اکو چه بازتابی از فرهنگ و هنر و آداب ورسوم ایرانی را معرفی می نماید؟!

و نکته پایانی آن که اگر چنین محصولی را یکی از وزارتخانه های وابسته به دولت مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران در معرض عموم مردم قرار داده بود سیل عظیمی از اعتراض های مختلف به سمت مدیران سرازیر بود و متأسفانه با پخش چند نقد کوتاه توسط اداره کل روابط عمومی سازمان صداوسیما قبل از پخش سریال پرونده بسته می گردد که امیدواریم اهل فرهنگ و سینما، نقدهای سازنده خود را ارائه دهند تا راستا اصلاح و بهبود کیفیت تولیدات سینمایی و تلویزیونی ادامه یابد. /

منبع: ایرنا

به "خبرنگاران واکنش انتقادی یک فعال فرهنگی به حواشی سریال پایتخت6" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران واکنش انتقادی یک فعال فرهنگی به حواشی سریال پایتخت6"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید