خبرهای فوری و موانع آن برای اولین گزارشگر زن در کره جنوبی

به گزارش وبلاگ گیتلب، کره جنوبی دیگر ویرانه باقی مانده پس از جنگ کره نیست ولی همچنان به شکلی گسترده تحت تاثیر ارزش های اجتماعی سنتی و فرهنگ مردسالانه قرار گرفته است.

خبرهای فوری و موانع آن برای اولین گزارشگر زن در کره جنوبی

کره جنوبی یکی از کشورهای توسعه یافته صنعتی و تکنولوژی در جهان است و با داشتن مالی بزرگ تحت تاثیر فرهنگ مردسالاری است. در این میان انتخاب اولین مجری اصلی زن در یک برنامه خبری به اصلاح ساختارهای مردسالار در این کشور تعبیر شده و موضوع گزارش خبرگزاری فرانسه قرار گرفته است.

به گزارش وبلاگ گیتلب، لی سه جونگ زیر نورهای روشن استودیو متن های خبری خود را از روی دستگاه تله پرامپتر می خواند.تله پرامپتر دستگاهی است که مجریان تلویزیون متن های خود را از روی آن می خوانند. او پیش از اجرای اصلی چند بار متن های خود را تمرین نموده و پس از آن روی آنتن شبکه ملی و 24 ساعته کره جنوبی به نام KBS ظاهر می شود.

این زن جوان 5 بار در هفته از برنامه بولتن خبر9 در اتاق نشیمن تمام خانه های کره جنوبی دیده می شود. او پس از دهه ها وارد فضای مردانه جامعه ای شده که از لحاظ مالی و فناورانه پیشرفته است اما از لحاظ فرهنگی هنوز تحت تسلط مردان واقع شده است.

پخش اخبار تلویزیونی کره جنوبی مدت هاست که از یک قالب پیروی می نماید. در این قالب گویندۀ مرد میانسال و جدی از مهم ترین تحولات روز می گوید و خانمی جوان مسایل کم اهمیت تر را در این برنامه ارائه می دهد.

این دختران جوان برای مدت زیادی در این شغل نمی مانند. بسیاری از آنها با خانواده های میلیاردر کره که صاحب کسب و کارهای زنجیره ای هستند ازدواج نموده و شغل خود را ترک می نمایند.

برنامه خبری لی پربازدیدترین برنامه خبری کره جنوبی شده است، مخاطبان این برنامه از ابتدای ماه نوامبر(10 آبان) تا کنون حدود 2 درصد افزایش یافته است. عکس: خبرگزاری فرانسه

اما انتصاب لی در کانال دولتی KBS به مدل همیشگی یک مرد مسن و یک دختر جوان در حاشیه سرانجام داد. این زن 43 ساله اینک یک همکار مرد جوان را در کنار خود برای اجرای مسایل ساده تر دارد.

لی مجری کره ای در این باره گفت: زنان جوان تا کنون مانند گل های زیبا بودند. اما اینک او تحول ایجاد نموده و سبک محافظه کارانه کانال تلویزیونی KBS را تغییر داده و جوانان بیشتری را به برنامه خود جلب نموده است. او در اولین قدم سخنرانی برای تماشاچیان را حذف کرد.

اخبار لی اینک تماشایی ترین اخبار کشور است و مخاطبانش از زمان آغاز برنامه جدید در ماه نوامبر (10 آبان) از 9.6 به 11 درصدر افزایش یافته اند.

با این وجود او به عنوان نوآور در راستای جدید، احساس خطر می نماید و تحت فشار زیادی واقع شده است. اشتباهی کوچک می تواند برایش گران تمام شود.

خانم لی در این باره گفت: اگر در این راستا شکست بخورم باعث ننگ گزارشگران زن خواهم شد. من باید آنقدر خوب باشم که دیگر زنان گزارشگر فرصت های بیشتر به دست آورند.

این احساس و بار مسئولیت بیشتر از پخش زنده اخبار محسوس است.

مرخصی زایمان

کره جنوبی دیگر ویرانه باقی مانده پس از جنگ کره نیست و دارای دوازدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. این کشور اینک یک نیروگاه صنعتی و تجاری بزرگ در جهانست. با وجود چنین رشدی کره جنوبی همچنان به شکلی گسترده تحت تاثیر ارزش های اجتماعی سنتی واقع شده است.

کره جنوبی دیگر ویرانه های باقی مانده از جنگ جهانی دوم نیست و کشور بزرگ و پیشرفته ای محسوب می شود. اما ارزش های اجتماعی سنتی هنوز در این کشور پررنگ است/ عکس: خبرگزاری فرانسه

شکاف جنسیتی در حوزه پرداخت در کره جنوبی بالاتر از هر کشور توسعه یافته دیگر است. زنان در این کشور 66 درصد مردان درآمد دارند. این در حالیست که زنان کره جنوبی با فشار فرزند آوری و رجحان در کار نیز روبرو اند.

وجه اجتماعی مراقبت از فرزندان و بار مسئولیت مادرانه بسیاری از زنان تحصیل نموده را در این کشور وادار به ترک کار می نماید.

فشارهای کاری باعث شده تا بسیاری از زنان کره جنوبی از زیر بار مادری و افزایش نرخ باروری این کشور شانه خالی نمایند. این شاخص به متوسط تعداد فرزندان زنان در کل زندگی آنها در جامعه باز می شود. این شاخص در کره جنوبی به 0.98 درصد در سال 2018 رسیده است. این در حالیست که کره جنوبی به عدد 2.1 در این شاخص برای ثبات جمعیتی احتیاج دارد.

چنین فرایندی برای لی به عنوان مجری تلویزیونی بسیار آشناست. او در سال 2003 و در هنگام آغاز کارش یک فرزند 6 ساله داشت.

وی اضافه کرد: بسیاری از گزارشگران زن در چند سال گذشته از کار کردن انصراف دادند. این موضوع هم ناامید نماینده و ناراحت نماینده است.

چنین چالش های موضوع اصلی فیلمی جدید به نام کیم جی یانگ- متولد سال 1982 است.

داستان فمنیستی این فیلم واکنش های جدی را بین مردان برانگیخت. در این رمان و فیلم، زن متاهل کره ای برای بزرگ کردن و حمایت از فرزندان کار خود را ترک می نماید.

بسیاری از زنان کره جنوبی به دلیل مسئولیت مادری و مراقبت از فرزندان از کار خود را ترک می نمایند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

گزارشگر و مجری کره ای از سختی های کاری اش پس از بازگشت از مرخصی زایمان می گوید.

او گفت: فکر می کردم نه مادر خوبی هستم و نه خبرنگار خوبی خواهم شد. اما همکار ارشدم در آن موقع به من گفت نباید به خودم سخت گیری کنم.

علایم زمان

اما ارزش ها تغییر می نمایند. در کشوری که در سال 2018 با جنبش #می تو روبرو شد، مدیران شبکه KBS انتصاب یک مجری اصلی زن را از خواست های زمان خواندند.

مدیر این شبکه گفت: دهه 1980 حضور مجری اصلی زن در کانال ملی غیرقابل تصور بود.

شبکه دولتی کره انتصاب یک مجری اصلی زن را مطابق با خواست های زمان می داند/عکس: خبرگزاری فرانسه

بوک بو- جو فعال حقوق زنان در خصوص نقش لی در این باره گفت: انتظار داریم نقش این مجری نُرم های جنسیتی در جامعه کره جنوبی را زیر و رو کند. این فرایند نشانه حرکت کشور در راستا جدید است.

وی اضافه کرد: ارائه اخبار سیاسی و اجتماعی مدت ها پیش در انحصار مردان بود و زنان را در حاشیه قرار می داد. اما اینک یک گزارشگر زن کره جنوبی در حال اصلاح کلیشه های جنسیتی است و راستا جدیدی را در این کشور در پیش گرفته است.

--

بیشتر بخوانید:

زنان در کره شمالی از تبعیض رنج می برند

راهبه های تبت: نبرد خواهران کونگ فوکار با کلیشه های مردسالاری (+عکس)

جامعه مردسالار عربستان و اصلاحات حقوق زنان

--

منبع: عصر ایران

به "خبرهای فوری و موانع آن برای اولین گزارشگر زن در کره جنوبی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرهای فوری و موانع آن برای اولین گزارشگر زن در کره جنوبی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید