خواص و طرز تهیه جوانه ماش

به گزارش وبلاگ گیتلب، جوانه ماش یکی از مواد خوراکی مغذی است که کمبود ویتامین را در افراد جبران می نماید.

خواص و طرز تهیه جوانه ماش

به گزارش، جوانه غلات و حبوبات، خوراکی های ارزشمندی هستند. این جوانه حد فاصل زندگی یک دانه سخت و یک گیاه جوان است و ارزش غذایی ویژه ای دارد. در این مرحله، لایه بیرونی پوست باز می گردد و ساقه سر برمی آورد.

مقداری از پروتئین نشاسته ای دانه توسط ساقه جوان صرف سوخت وساز و رشد می گردد. وقتی جوانه مقداری از نشاسته خود را از دست می دهد، مواد مغذی دیگرآن مانند پروتئین ها و ویتامین ها افزایش می یابد و از آن جا که مواد معدنی خاص، مخصوصا آهن و روی می تواند به عناصر زیستی تبدیل یا به راحتی جذب گردد، مورد استفاده بدن قرار می گیرد.

جوانه ماش یکی از مواد خوراکی مغذی است که کمبود ویتامین را در افراد جبران می نماید. محققان بخش بهداشت عمومی دانشگاه هاروارد مطالعه ای درخصوص رابطه بین غذا های سرشار از مواد فنلی و خطر ابتلا به سرطان سینه که یکی از سرطان های شایع در میان زنان است، انجام دادند و به این نتیجه رسیدند که مصرف حبوبات خانواده لوبیا به خصوص ماش حداقل دو بار در هفته، خطر ابتلا به سرطان سینه را 24 درصد کاهش می دهد. ماش حاوی مقادیر بالایی فیبر نامحلول و نشاسته پایدار است که به مهار آسیب DNA در برابر سرطان روده بزرگ یاری می نماید و خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را 42 درصد کاهش می دهد.

ماش سبز

آب پارچه

نخی

در یک کاسه بزرگ دانه های ماش سبز را خوب بشویید. روی ماش ها آب سرد بریزید (آب باید 2 تا 3 برابر حجم ماش ها باشد) به گونه ای که آب روی ماش ها را کامل بپوشاند. بگذارید ماش ها 6 تا 12 ساعت در آب خیس بخورند. آب ماش ها را خالی کنید و آن ها را با آب سرد خوب بشویید و دوباره آبکش کنید.

ماش های آبکش شده را در یک پارچه نخی تمیز بریزید و گره بزنید تا بیرون نریزند. پارچه را درون ظرفی بگذارید و در جای خشک و تاریک قرار دهید. پارچه را به مدت پنج روز در جای تاریک نگه دارید، در این مدت هر روز پارچه را بیرون بیاورید و ماش ها را خوب بشویید و دوباره سر جای خود برگردانید. پس از پنج روز جوانه ماش شما آماده است، زمانی که جوانه ها حداقل 2.5 سانتی متر رشد کرد می توانید آن ها را برای تهیه انواع غذا و سالاد بهره ببرید.

منبع: خراسان

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "خواص و طرز تهیه جوانه ماش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خواص و طرز تهیه جوانه ماش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید