رتبه های برتر دانشگاه های دنیا اعلام شد، 5 دانشگاه ایران در بین برترین ها

به گزارش وبلاگ گیتلب، مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری با بیان اینکه ویرایش 17 رتبه بندی دانشگاه های دنیا توسط کیو اس منتشر شده است، گفت: از ایران 5 دانشگاه در جمع 1000 دانشگاه برتر دنیا معرفی شده اند و دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه 409 و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کسب رتبه 477 دنیا رتبه های اول و دوم را به عنوان برترین دانشگاه های کشور به ثبت رسانده اند.

رتبه های برتر دانشگاه های دنیا اعلام شد، 5 دانشگاه ایران در بین برترین ها

جعفر مهراد مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در گفت وگو با خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی وبلاگ گیتلب، گفت: امروز چهارشنبه 21 خرداد ویرایش 17 رتبه بندی دانشگاه های دنیا توسط کیو اس منتشر شد.

وی اضافه نمود: مانند نتایج رتبه بندی سال های گذشته، دانشگاه های کشور های مختلف براساس 6 معیار متفاوت شهرت دانشگاه با وزن 40 درصد، شهرت استخدام کننده با وزن 10 درصد، نسبت اعضای هیات علمی به دانشجو با وزن 20 درصد، استناد به هر مقاله با وزن 20 درصد، تعداد اعضای هیات علمی و دانشجویان بین المللی هر کدام با وزن 5 درصد ارزیابی می شوند.

مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: در این ویرایش، رتبه 1000 دانشگاه برتر دنیا از میان 5546 دانشگاه انتخاب و معرفی شده است. در معیار شهرت دانشگاه نزدیک به 100000 نفر و در معیار شهرت استخدام کننده در حدود 50000 پاسخ جامعه مورد پژوهش جمع آوری و مورد تحلیل قرار گرفته است. نتایج سال جاری در دوره ای منتشر شده است که ویروس کرونا تاثیر شگردی بر اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی دنیا گذاشته است.

مهراد اضافه نمود: در طی 9 سال گذشته انستیتو فناوری ماساچوست با امتیاز کلی 100 در راس جدول این رتبه بندی قرار گرفته است. رتبه های دوم تا دهم به ترتیب به دانشگاه های استنفورد، هاروارد، کالتک، آکسفورد، ETH زوریخ، کمبریج، امپریال کالج لندن، شیکاگو و یونیورسیتی کالج لندن تعلق دارد. دانشگاه ملی سنگاپور و دانشگاه فناوری نانیانگ این کشور پیروز به کسب رتبه های یازدهم و دوازدهم شده اند. دانشگاه شینهوا، نخستین دانشگاه جمهوری خلق چین در رتبه 15 و پکن دومین دانشگاه این کشور در مرتبه 23 قرار گرفته است.

وی گفت: رتبه پلی تکنیک EPFL سویس 14، دانشگاه هنگ کنگ 22، دانشگاه توکیو 24، دانشگاه تورنتو 25، دانشگاه ملی استرالیا 31، دانشگاه ملی سئول 37 و دانشگاه فنی مونیخ 50 است.این دانشگاه ها در سطح ملی، رتبه نخست را در بین دانشگاه های کشوری بدست آورده اند.

مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری ادامه داد: دانشگاه PSL که نخستین دانشگاه فرانسه است رتبه 52 را در اختیار دارد. دانشگاه دلفت در هلند پیروز به کسب رتبه 57 ویرایش حاضر شده است. از مجموع کشورهای اسلامی حاضر در این رتبه بندی دانشگاه مالایا در مالزی در صندلی 59 نشسته است. دانشگاه تایوان و دانشگاه بوئنوس آیرس مشترکا رتبه 66 دانشگاه های برتر دنیا را کسب نموده اند. از فدراسیون روسیه دانشگاه دولتی لومونوسف مسکو حائز رتبه 74 است. دانشگاه کپنهاگ در مرتبه 76، دانشگاه اکلند در زلاندنو در مرتبه 81، دانشگاه KU Leuven در بلژیک در مرتبه 84، دانشگاه لوند در سوئد در مرتبه 97 و دانشگاه ملی اتونوموس مکزیک در مرتبه 100 ویرایش 2020 کیو اس جای گرفته اند. دانشگاه های حاضر نیز در سطح ملی رتبه یک دانشگاه های کشوری را در اختیار دارند.

دانشگاه های جمهوری اسلامی ایران در ویرایش 2020 کیو اس

وی اضافه نمود: از جمهوری اسلامی ایران 5 دانشگاه در جمع 1000 دانشگاه برتر دنیا معرفی شده است. دانشگاه صنعتی شریف با کسب رتبه 409 و دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کسب رتبه 477 دنیا رتبه های اول و دوم را به عنوان برترین دانشگاه های کشور به ثبت رسانیده اند.

مهراد گفت: رتبه دانشگاه تهران در دامنه ای بین 600-591 قرارداد. دانشگاه علم و صنعت ایران در دامنه ای بین رتبه های 605-601 جای دارد. صندلی دانشگاه شیراز نیز که پنجمین دانشگاه جمهوری اسلامی ایران در ویرایش 2021 نظام رتبه بندی کیواس است در دامنه ای بین رتبه های 1000-801 تعریف شده است. در آخر لیست دانشگاه هایی که از ایران به عنوان 5 دانشگاه ممتاز از آن ها یاد شده است نام دانشگاه شهید بهشتی نیز درج شده است، با این تفاوت که برای این دانشگاه رتبه ای درج نشده است.

مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری در ادامه گفت: در سال گذشته از جمهوری اسلامی ایران در این رتبه بندی 6 دانشگاه به ترتیب صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر، علم و صنعت ایران، شهید بهشتی و دانشگاه شیراز در جمع 1000 دانشگاه برتر دنیا گزارش شده بود.

مهراد اضافه نمود: در این رتبه بندی، اسامی دانشگاه های سایر کشورهای اسلامی نیز به عنوان دانشگاه های برتر آورده شده است. با تنظیم تعداد دانشگاه های برتر کشورهای اسلامی در جمع 1000 دانشگاه برتر دنیا نتیجه قابل تاملی را می توان به نمایش گذاشت: مالزی 20 دانشگاه، عربستان سعودی 10 دانشگاه، قزاقستان و ترکیه هر کدام 9 دانشگاه، لبنان، امارات متحده عربی و اندونزی هر کدام 8 دانشگاه، پاکستان 7 دانشگاه، جمهوری اسلامی ایران 5 دانشگاه، مصر و اردن هر کدام 4 دانشگاه، عراق، کویت، برونئی، بحرین و بنگلادش هر کدام 2 دانشگاه و عمان و قطر هر کدام یک دانشگاه.

مؤسس مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری اضافه نمود: ارائه رتبه دنیای نخستین دانشگاه هر یک از کشورهای اسلامی یاد شده به رتبه بندی جدیدی می انجامد که به نوبه خود قابل توجه است که دانشگاه مالایا 59، دانشگاه ملک عبدالعزیز 143، دانشگاه ملی فارابی قزاقستان 165، دانشگاه علم و فناوری خلیفه در امارات متحده عربی 211، دانشگاه آمریکایی بیروت 220، دانشگاه Gadjah Mada در اندونزی و دانشگاه دارالسلام در برونئی مشترکا هر کدام 254، دانشگاه ملی علوم و فناوری اسلام آباد 355، دانشگاه سلطان قابوس 375، دانشگاه صنعتی شریف 409، دانشگاه آمریکایی قاهره 411، دانشگاه اردن در دامنه ای بین 650-601، دانشگاه علوم کاربردی بحرین در دامنه ای بین 700-651، دانشگاه علوم و مهندسی بنگلادش، دانشگاه بغداد، و دانشگاه علوم و فناوری خلیج فارس کویت هر کدام مشترکا در دامنه ای بین 1000-801 قرار دارند.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس

به "رتبه های برتر دانشگاه های دنیا اعلام شد، 5 دانشگاه ایران در بین برترین ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رتبه های برتر دانشگاه های دنیا اعلام شد، 5 دانشگاه ایران در بین برترین ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید