رقابت نفت و کرونا، یکی بالا می ورد، دیگری پایین

به گزارش وبلاگ گیتلب، قیمت نفت به دلیل شیوع بیماری کرونا در جهت ثبت بزرگترین کاهش هفتگی در بیش از چهار سال اخیر نهاده شد.

رقابت نفت و کرونا، یکی بالا می ورد، دیگری پایین

به گزارش وبلاگ گیتلب به نقل از ایسنا، بهای معاملات آینده نفت برنت یک دلار و 37 سنت معادل 2.7 درصد کاهش یافت و به 50 دلار و 36 سنت در هر بشکه رسید که پایین ترین قیمت در 14 ماه گذشته بود. قیمت نفت برنت که روز دوشنبه حدود دو درصد سقوط کرد، از ابتدای هفته جاری تا به امروز حدود 13 درصد کاهش نشان می دهد که بزرگترین کاهش هفتگی از اواسط ژانویه سال 2016 است.

بهای معاملات آینده وست تگزاس اینترمدیت یک دلار و 33 سنت معادل 2.8 درصد کاهش یافت و به 45 دلار و 76 سنت در هر بشکه رسید. قیمت نفت آمریکا از ابتدای هفته جاری تا به امروز حدود 14 درصد کاهش داشته که بزرگترین کاهش هفتگی از ماه مه سال 2011 به این طرف است.

سرمایه گذاران به شدت نگران هستند که این اپیدمی همه گیر گردد زیرا این ویروس از مرکز شیوع خود در چین به 46 کشور دیگر رسیده است. موارد جدید ابتلا به ویروس کرونا در اقصی نقاط دنیا از آمار چین بالاتر رفته است. تا به امروز بیش از 2700 نفر در چین بر اثر ابتلا به بیماری کووید 19 جان باخته اند و 57 مرگ هم در کشورهای دیگر به ثبت رسیده است.

به گفته استفن اینس، استراتژیست ارشد بازار در شرکت اکسی کورپ، قیمتهای نفت به اخبار پیرامون شیوع ویروس کرونا در نقاط مختلف دنیا واکنش نشان داده و دچار ریزش شده است.

  • سقوط بازارهای سهام در میانه شیوع کورونا| کورونا می تواند آسیبی در حد بحران اقتصادی 2008 ایجاد کند

جفری هالی، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت OANDA نیز در این باره گفت: نفت برنت در پایین 50 دلار در هر بشکه یک سناریوی وحشتناک برای اوپک خواهد بود و ممکن است باعث گردد این گروه در نشست آینده خود نوعی واکنش نشان دهد.

بازارهای نفت نسبت به کاهش بیشتر فراوری از سوی اعضای اوپک و متحدانشان شامل روسیه امیدوارند.

این گروه که به اوپک پلاس معروف است در حال حاضر یک پیمان کاهش فراوری را اجرا می نماید و قرار است در روزهای پنجم و ششم مارس در وین برای بازنگری سیاست فراوری خود ملاقات کند.

بر اساس گزارش رویترز، عربستان سعودی که به مذاکره با روسیه در مورد سیاست فراوری نفت ادامه می دهد، در مارس به دلیل تقاضای کمتر، میزان عرضه نفت به چین را حداقل 500 هزار بشکه در روز کاهش خواهد داد.

منبع: همشهری آنلاین

به "رقابت نفت و کرونا، یکی بالا می ورد، دیگری پایین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "رقابت نفت و کرونا، یکی بالا می ورد، دیگری پایین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید