ساز کرونایی تهران، همچنان ناکوک، گوش شنوایی برای شنیدن هشدارها نیست

به گزارش وبلاگ گیتلب، بالاترین میزان کل مراجعان در کشور، بالاترین میزان ابتلا به ویروس کرونا، بالاترین میزان بستری ناشی از کووید-19، بالاترین مریض های بدحال و بالاترین میزان اشغال تخت های ویژه پس از شیوع کرونا در کشور مربوط به استان تهران است.

ساز کرونایی تهران، همچنان ناکوک، گوش شنوایی برای شنیدن هشدارها نیست

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری وبلاگ گیتلب، خیابان ها اگر امکان انفجار داشتند، این روزها و با این حجم از تردد اتومبیل این گزینه را انتخاب می کردند. مردم بعد از لغو طرح ترافیک به منظور کاهش استفاده از حمل ونقل عمومی تا می توانند از اتومبیل های شخصی خود استفاده می نمایند و البته آن طرف در بحث حمل ونقل عمومی هم آنچنان که باید و شاید شاهد کاهش استفاده آنها و خلوتی مترو و اتوبوس ها نیستیم. کسب وکارها هم که به راه افتاده اند و جز تعداد اندکی از اصناف پرریسک و پرخطر که آنها هم پشت کرکره های پایین مغازه هایشان و ذیل عدم نظارت صحیح فعالیت می نمایند، بقیه درحال کار هستند.

رستوران ها به اصطلاح فقط غذای بیرون بر به مشتری ها می دهند و البته حساب آشناها جداست، می توانند وارد شوند. حمل ونقل عمومی از مرحله ضربدر چسباندن عبور نموده و مردم در فاصله یک سانتیمتری به جای یک ونیم متری کنار یکدیگر نشسته اند، پارک ها و بوستان ها فعالیت شان را از سرگرفته اند و ترددهای بین استانی دوباره برقرار شده است. همه چیز تقریبا شبیه همان دو ماه و اندی پیش است، همان روزهایی که نه خبری از کرونا بود و نه کسی در مخیله اش می گنجید که روزی جهان این طور در برابر یک ویروس به زانو دربیاید و همه چیز درحالت تعلیق و تعطیلی قرار گیرد.

در این وانفسا که نگرانی ها همچنان پابرجاست و خبری از فراوری دارو یا واکسن برای محافظت انسان دربرابر این بیماری نیست، ضدونقیض ها در اخبار و اظهارات هم خود کاسه داغ تر از آش شده و مردم را در تجربه یک شرایط نامتعادل و غیرقابل پیش بینی فرو برده اند. درطول شبانه روز بخش های مختلف و متعدد خبری از رسانه های مختلف پخش می شوند؛ خصوصا رسانه ملی. در بیشتر این اخبار تقریبا همه کشورهای جهان شرایط نابسامانی دارند (که البته دارند)، جز ایران! این ساده انگاری و این احتیاط زدایی از اذهان عمومی همان قدر خطرناک است که تعجیل در شروع به کار بنگاه های مالی و... خطرناک بود و حالا همه مضطرب نشسته منتظر عواقب این ساده انگاری ها هستیم. پس درکنار توضیح حال بد سایر کشورها و ملت ها بد نیست کمی بدون روتوش از واقعیت حال کشور خودمان خصوصا تهران با جمعیت چند میلیونی اش سخن بگوییم.

ساز کرونایی تهران، همچنان ناکوک؛ احوال از آنچه در رسانه می بینید، وخیم تر است

کره جنوبی و چین روز گذشته اعلام کردند میزان مرگ ومیر بر اثر ابتلا به کرونا در کشورهایشان به صفر رسیده است. البته این بار چندمی است که چین با یک نوسان جزئی چنین خبری را اعلام می نماید، پس می توان ادعا کرد این دو کشور از کشور های پیش رو و پیروز درجهت مقابله با ویروس کرونا و کاهش آسیب ها و مخاطرات ناشی از شیوع این بیماری هستند. کشور هایی نظیر آلمان، سنگاپور و... به دلایلی ازجمله کنترل سریع اپیدمی و انجام آزمایش های گسترده تا حدی از کشور های پیروز بوده اند. دراین بین، البته می توان نامی از ایران هم برد که پس از آن شیوع وحشتناک کرونا در روز های ابتدایی در کشور و تعداد زیاد جان باختگان رفته رفته جهت تعادل و کنترل بیماری را درپیش گرفت و میزان مبتلایان و جان باختگان کم کم کاهش پیدا کرد. اما همه اینها باعث نمی گردد از شرایط بغرنج موجود در پایتخت در مواجهه با کرونا غافل شویم.

براساس اعلام ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت درحال حاضر نسبت به زمان اوج کرونا در کشور، بیش از 50درصد موارد بستری و حدود 70درصد موارد مرگ ومیر ناشی از کرونا در کشور کاهش یافته است. همچنین در بیشتر استان های کشور خوشبختانه فرایند نزولی بیماری به صورت قابل توجهی مشاهده می گردد. نکته مهم این است که هر بازگشایی اثرش را در افزایش یا کاهش موارد بیماری، حدود پنج روز تا یک هفته بعد در بیماران سرپایی، 15 روز بعد بر بار بستری و یک ماه بعد بر بار مرگ ومیر بیماری نشان می دهد. حال ما نسبت به سه هفته پیش موارد بستری مان 50درصد و موارد مرگ ومیرمان 70درصد کاهش پیدا نموده است که امیدواریم همین فرایند ادامه یافته و بازگشایی ها اثر سوئی نداشته باشد. با توجه به این سخنان، شرایط میدانی و بازگشایی پله پله کسب وکار ها بد نیست به بعضی اظهارنظر ها هم نگاهی بیندازیم.

علیرضا زالی/ فرمانده مدیریت و مقابله با کرونا در تهران/ 27 فروردین 99

بالاترین میزان کل مراجعان در کشور، بالاترین میزان ابتلا به ویروس کرونا، بالاترین میزان بستری ناشی از کووید-19، بالاترین مریض های بدحال و بالاترین میزان اشغال تخت های ویژه پس از شیوع کرونا در کشور مربوط به استان تهران است. تجمعات، افزایش بار ترافیکی، تغییرات در ساختار حضور افراد در شهر و... نه تنها ظرف امروز و فردا آثار خود را نشان نخواهد داد بلکه در میزان آمار فوتی ها تغییرات را یک ماه بعد مشاهده خواهیم کرد.

علیرضا زالی/ فرمانده مدیریت و مقابله با کرونا در تهران/ 23 فروردین 99

شهر تهران هنوز یک شهر در تب وتاب اپیدمیک است. باید بدون شتاب و عجله و با تأنی و برنامه ریزی منظم تر و منسجم تر به این سمت حرکت کنیم. تهران شرایط ویژ ه ای دارد و باید حتما این تفاوت دیده گردد و هر آنچه به عنوان نسخه ای واحد در سایر استان ها وجود دارد باید در تهران متفاوت تر دیده گردد. باید ریتم متفاوت تری برای تهران در زمینه بازگشت به کسب وکار ها اعمال گردد.

علیرضا زالی/ فرمانده مدیریت و مقابله با کرونا در تهران/20 فروردین 99

می توان تهران را یکی از مهم ترین مراکز داغ بیماری کرونا برشمرد که با هیچ استان دیگری در کشور قابل مقایسه نیست.

علیرضا زالی/ فرمانده مدیریت و مقابله با کرونا در تهران/5 اردیبهشت 99

تردد های غیرضروری در خیابان های شلوغ و پرتراکم شهر تهران نشان می دهد بعضی از مردم بیماری کرونا و خطرات آن را هنوز جدی نگرفته اند.

علیرضا زالی/ فرمانده مدیریت و مقابله با کرونا در تهران/3 اردیبهشت 99

علیرضا زالی، الگوی مراجعه بیماران مبتلا به کرونا تغییر پیدا نموده است و بیماران با حال وخیم تری به بیمارستان ها و مراکز درمانی مراجعه می نمایند، این موضوع علاوه بر فشار مضاعف بر دوش کادر درمان، مدت درمان مبتلایان را نیز افزایش خواهد داد. در بخش مراجعان کلی به بخش های بهداشتی و درمانی شاهد 6درصد رشد عمومی بوده ایم و در بیمارانی که در بخش های ویژه و عادی بستری شده اند نیز به ترتیب یک و 6درصد رشد داشته ایم.

علیرضا زالی/ فرمانده مدیریت و مقابله با کرونا در تهران/ 31 فروردین 99

درباره شرایط اپیدمی با بازگشایی پاساژ ها از روز اول اردیبهشت نکته حائز اهمیت تردد های بیش از گذشته مردم در سطح شهر به ویژه با وسایل حمل ونقل عمومی است که امکان تماس را افزایش می دهد و با توجه به اینکه با گذشت زمان تعداد بیشتری از مردم به این ویروس مبتلا شده اند، بر تعداد ناقلان ویروس افزوده شده است.

ایرج حریرچی/معاون کل وزیر بهداشت/6 اردیبهشت 99

فرایند نزولی در پذیرش بیماران بستری و مرگ ومیر در بیشتر استان های کشور مشاهده می گردد، اما نکته مهم این است که وقتی روزانه 300 بیمار جدید در استان تهران بستری می شوند، گرچه نسبت به هفته های اخیر کمتر است، اما باز هم هشداردهنده است. تعداد بیماران بستری در آی سی یو هنوز هشداردهنده است.

محسنی بندپی/استاندار تهران/5 اردیبهشت

اگر فرایند روز های اخیر در استان تهران ادامه یابد و شرایط موج بیماری پیش آید، همه گشایش های انجام شده لغو و برای اعمال محدودیت ها اقدام می گردد.

***

اینها همه بخشی از اظهارنظر های مسئولان نظام بهداشتی و سیاسی کشور در ارتباط با شرایط کلانشهر تهران در مواجهه با شیوع کروناست.

اظهاراتی که همگی به شرایط خاص و البته هشداردهنده تهران اشاره دارند، اما با وجود این، آن چیزی که این روز ها در سطح شهر مشاهده می گردد درجهت خلاف این نگرانی هاست و آن طور که در بعضی رسانه ها گفته می گردد تهران شرایط مناسبی از جهت مراجعان به مراکز درمانی برای ابتلا به کرونا ندارد و اگر زودتر تمهیدات ویژ ه ای برای مدیریت شیوع این بیماری در پایتخت اتخاذ نگردد، در آینده شاهد اوج گیری میزان مبتلایان و جان باختگان خواهیم بود.

منبع: فرهیختگان

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا

به "ساز کرونایی تهران، همچنان ناکوک، گوش شنوایی برای شنیدن هشدارها نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساز کرونایی تهران، همچنان ناکوک، گوش شنوایی برای شنیدن هشدارها نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید