ساعت پخش زنده عبور سیارک از کنار زمین ، شرح درباره اعلام زمان های متفاوت برای عبور سیارک

به گزارش وبلاگ گیتلب، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره زمان های متفاوتی که درباره عبور سیارک 1998 OR2 از کنار زمین اعلام شده است، شرح داد.

ساعت پخش زنده عبور سیارک از کنار زمین ، شرح درباره اعلام زمان های متفاوت برای عبور سیارک

به گزارش وبلاگ گیتلب به گزارش ایسنا مهندس مسعود عتیقی در این باره گفت: این شائبه به دلیل زمان پخش زنده عبور این سیارک رخ داد؛ چرا که قرار بود پخش زنده این پدیده در ساعت 23 و 30 دقیقه شب گذشته 9 اردیبهشت ماه باشد که به دلیل ابرناکی آسمان به زمان دیگری موکول شده است.

در مورد زمان های متفاوت اعلام شده برای عبور سیارک 1998 OR2 از کنار زمین، اضافه نمود: همیشه لازم است که در فضای مجازی اخبار با دقت بیشتری دنبال گردد و یکی از اشکالاتی که با آن روبرو هستیم، انتشار اخبار نه چندان صحیح از منابع غیر موثق و یا گاهی بی توجهی مخاطبان در انتشار اخبار صحیح است که این امر عاملی برای تشویش اذهان عمومی خواهد شد.

وی ادامه داد: به طور مثال با نزدیک شدن سیارک 1998 OR2 به زمین کوشش کردیم که به وسیله خبرگزاری ها و وبگاه های معتبر نجومی از جمله انجمن نجوم آماتوری ایران اخبار صحیح را در این زمینه به اطلاع عموم برسانیم.

عتیقی با تاکید بر اینکه در این پدیده یک سیارک و نه شهاب سنگ در ساعت 14 و 26 دقیقه امروز چهارشنبه 10 اردیبهشت ماه از نزدیکی زمین عبور نموده است، خاطر نشان کرد: برای استفاده عموم که تلسکوپ و یا ابزارهای نجومی در اختیار ندارند، از سوی انجمن نجوم آماتوری ایران با استفاده از لینک وب سایت تلسکوپ مجازی اقدام به اعلام پخش زنده تصاویر زنده این سیارک کرد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران افزود: از آنجایی که آسمان شهر رم در شبانگاه سه شنبه 9 اردیبهشت ابری بود، پخش زنده در ساعت 23 و 30 دقیقه شب گذشته انجام نشد و به ساعت 23 شبانگاه چهارشنبه 10 اردیبهشت موکول شد.

وی اظهار کرد: بدیهی است قوی ترین تلسکوپ های اپتیکی در دنیا نمی توانند در نور روز و یا هوای ابری از اجرام آسمانی تصویر تهیه نمایند و به همین دلیل ساعت های پخش زنده عبور این سیارک در موقعیت شب قرار گرفته است و امکان پخش تصاویر در ساعت 14 و 26 دقیقه که کمترین فاصله با زمین را داشت، وجود ندارد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران تاکید نمود: این سیارک از فاصله تقریبی 6.3 میلیون کیلومتری زمین یعنی حدود 16 برابر فاصله ماه از زمین عبور می نماید و بر اساس آنالیز های صورت گرفته هیچ گونه احتمال برخوردی با زمین وجود ندارد.

  • درباره سیارک 1998 OR2

سیارک 1998 OR2 سیارکی است که در اردیبهشت امسال از کنار زمین عبور کرد. این جرم هر چند که یک جرم آسمانی است، ولی یک سیارک عظیم است که امروز چهارشنبه، 10 اردیبهشت ماه سال 1399 عبور بی خطری از نزدیکی مدار زمین داشت.

این سیارک با چشم قابل مشاهده نیست، چون قدر و درخشش این سیارک حدود 11 است و برای مشاهده باید از تلسکوپ های با قطر 6 تا 8 اینچ استفاده گردد. این سیارک از داخل تلسکوپ به صورت جرم ستاره مانند بسیار ریز قابل مشاهده است.

این سیارک دارای مداری است که هر 3 سال و 8 ماه یک بار به دور خورشید می چرخد و فاصله آن از خورشید در دورترین نقطه 5 برابر فاصله زمین از خورشید یعنی چیزی حدود فاصله سیاره برجیس از خورشید است. 59 سال دیگر در روز دوشنبه 28 فروردین 1458 خورشیدی نیز از فاصله 1.79 میلیون کیلومتری زمین عبور می نماید.

شب گذشته، قرار بود پخش زنده این عبور از ساعت 23:30 به وقت ایران شروع گردد که به علت ابری بودن آسمان شهر رم ایتالیا، پخش زنده از دیشب شروع نشده و بنابر اعلام جدید، از حدود ساعت 23 امشب به وقت کشورمان، تصاویر پخش زنده از این سیارک قابل مشاهده خواهد بود.

مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.

فایل آن را از اینجا دانلود کنید: video/mp4

منبع: همشهری آنلاین

به "ساعت پخش زنده عبور سیارک از کنار زمین ، شرح درباره اعلام زمان های متفاوت برای عبور سیارک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ساعت پخش زنده عبور سیارک از کنار زمین ، شرح درباره اعلام زمان های متفاوت برای عبور سیارک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید