سوخت های فسیلی مسبب مرگ زودرس میلیون ها نفر در دنیا

به گزارش وبلاگ گیتلب، یک مطالعه جدید نشان داده است که آلودگی هوای ناشی از سوختن سوخت های فسیلی مسبب مرگ زودرس بیش از چهار میلیون نفر در سال در سراسر دنیا است و روزانه هشت میلیارد دلار به اقتصاد دنیای بارِ اقتصادی تحمیل می نماید.

سوخت های فسیلی مسبب مرگ زودرس میلیون ها نفر در دنیا

به گزارش وبلاگ گیتلب، این گزارش از طرف سازمان صلح سبزِ جنوب شرقی آسیا و مرکز تحقیقات انرژی و هوای پاک انجام شده و تعیین نموده که سوختن بنزین، زغال سنگ و نفت سه برابر بیشتر از شمار کشته شدگانِ تصادفات جاده ای در سطح دنیا جان افراد را می گیرد.

بچه ها به ویژه آنهایی که در کشورهای کم درآمد زندگی می نمایند، پیش از پنجمین سال تولد زندگی خود جزو 40 هزار نفری قرار می گیرند که هر ساله به دلیل قرار دریافت در معرض آلودگی ذرات منتشر شده از سوخت های فسیلی جان خود را از دست می دهند.

به گفته کارشناسان سازمان صلح سبز در شرق آسیا، آلودگی هوا تهدیدی برای سلامتی و اقتصاد بوده و هر ساله آلودگی هوای ناشی از سوخت های فسیلی جان میلیون ها انسان را گرفته، خطر ابتلا به سکته مغزی، سرطان ریه و آسم را افزایش داده و برای اقتصاد دنیای تریلیون ها دلار هزینه دارد.

این مطالعه که امروز (چهارشنبه) منتشر شد، برای محاسبه تأثیرات بهداشتی و متعاقب آن هزینه مالی در سال 2018 میلادی، مجموعه داده های دنیای غلظت سطح آلاینده های متداول PM2.5، ازن و NO2 را مورد آنالیز قرار داد و موارد زیر را آشکار ساخت:

- NO2 منتشر شده از وسایل نقلیه بنزینی و دیزلی، نیروگاه ها و کارخانه ها با حدود چهار میلیون مورد جدید ابتلا به آسم در بچه ها در هر سال مرتبط است. حدود 16 میلیون کودک به دلیل قرار دریافت در معرض آلودگی سوخت های فسیلی با این بیماری ها و مسائل زندگی می نمایند.

- آلودگی ذرات ریز که با عنوان PM2.5 شناخته می شوند، هر ساله منجر به حدود 1.8 میلیارد روز غیبت از کار به دلیل بیماری مربوطه می گردد.

- چین، آمریکا و هند از نظر تأثیر آلودگی هوا با هزینه تخمین زده شده به ترتیب 900 میلیارد دلار، 600 میلیارد دلار و 150 میلیارد دلار بیشترین میزان ضرر مالی را متحمل می شوند.

این مطالعه استدلال نموده که راهکار های بحران آلودگی هوا تعیین است و هم چنین به مقابله با شرایط اضطراری اقلیمی یاری نموده است.

این مطالعه هم چنین گذار به یک سیستم انرژی و حمل و نقل پاک را دارای مزایای مالی و سلامتی دانسته است. در مطالعات مزبور به تحقیقاتی که اخیراً توسط آژانس حفاظت از محیط زیستِ ایالات متحده منتشر شده نیز اشاره شده است و نشان می دهد که هر یک دلار که طبق قانون هوای پاک ایالات متحده سرمایه گذاری شده، در عوض حداقل 30 دلار سودآوری داشته است. به همین ترتیب، اجرای یک روز در هفته بدون خودرو در بوگوتای کلمبیا به ازای هر یک دلار سرمایه گذاری، چهار دلار به دلیل مزایای سلامتی سودآوری داشته است.

به نوشته روزنامه گاردین، کارشناسان در این مطالعه تاکید کردند با گذار به منابع تجدیدپذیر انرژی، کنار گذاشتن اتومبیل های دیزلی و بنزینی و ساخت وسایل حمل و نقل عمومی مسائل آلودگی هوا قابل حل است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "سوخت های فسیلی مسبب مرگ زودرس میلیون ها نفر در دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوخت های فسیلی مسبب مرگ زودرس میلیون ها نفر در دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید