شهرداری شیراز طرح ساماندهی چشمه رکنی را عملیاتی کرد

به گزارش وبلاگ گیتلب، طرح نیمه تمام ساماندهی چشمه آب رکنی شیراز پس از 9 سال بلاتکلیفی، این روزها توسط شهرداری شیراز اجرایی و در قالب ساخت مجتمع های خدماتی و رفاهی در کنار این چشمه آب تکمیل تا به یک منطقه توریستی و گردشگری در ورودی شیراز از سمت اصفهان تبدیل می شود.

شهرداری شیراز طرح ساماندهی چشمه رکنی را عملیاتی کرد

به گزارش وبلاگ گیتلب از شیراز، آب رکنی یا آب رکن آباد را همه به نوعی می شناسند و صدای دلنوازش را در شعرهای جاودانه حافظ شنیده اند، آنجایی که این شاعر غزلسرای نامی در وصفش می گوید: شیراز و آب رکنی و این باد خوش نسیم عیبش مکن که خال هفت رخ کشور است.

و یا در جایی دیگر حضرت لسان الغیب، دلیل سفر نکردنش را گرفتار شدن در لطف و زیبایی خاک مصلی و آب رکن آباد می داند و می سراید: نمی دهند اجازت مرا به سیر و سفر، نسیم خاک مصلی و آب رکن آباد.

قدمت آب رکن آباد به دوره دیلمیان می رسد، بنابر اسناد تاریخی قنات رکن آباد در سال 1338(ه.ق) به دستور رکن الدین حسین دیلمی در 12 کیلومتری شمال تنگه الله اکبر شیراز در محلی به نام چشم چنار و در دامنه کوه بمو ایجاد شد.

آبی که از ارتفاعات کوه بمو در شمال شیراز سرچشمه گرفته و در جهت خود باغ جهان نما، آرامگاه هفت تنان، تکیه چهل تنان، حافظیه، باغات و اراضی کشاورزی واقع در مصلی را آبیاری می کرده است.

آغاز طرح ساماندهی آب رکنی شیراز از سال86

براساس آمار و اطلاعات موجود طرح ساماندهی آب رکنی شیراز از اواخر سال 86 با هزینه ای بالغ بر سه میلیارد ریال توسط اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آغاز و در سال 89 طرح جامع آن به تصویب رسید و بهسازی محوطه آب رکنی شیراز به دلیل اهمیت تاریخی آن از سال های گذشته مورد توجه مدیران و مسئولان استانی این قرار گرفت.

بر این اساس، طرح جامع ساماندهی آب رکنی شیراز، در زمینی به مساحت هفت هکتار بر اساس منظرنگاری طبیعی آغاز و برای اجرای کامل طرح آن 30 میلیارد ریال در نظر گرفته شد.

طرح آب رکنی شیراز شامل دریاچه مصنوعی به مساحت سه هزار متر مربع، احداث آب گذرها و مرکز فرهنگی به مساحت 700 متر مربع، رستوران سنتی و مدرن، ساخت جهت عابر پیاده به طول تقریبی یک هزار و 500 متر دارای سه پل بتونی برای عبور افراد از سطح دریاچه و آب گذرها و راه اندازی دو پارکینگ به ظرفیت بیش از 100 خودرو از دیگر طرح های در دست اجرای آب رکنی شیراز بود.

قرار بود این طرح در نهایت از سال 89 که به طور رسمی تصویب شده بود در مدت 2 سال توسط میراث فرهنگی فارس اجرایی اما تا به امروز با گذشت بیش از 9 سال از آغاز ابتدای طرح و 6 سال از زمان مصوب شدن طرح به نتیجه نرسیده است.

با توجه به موقعیت آب رکنی که در جهت شیراز- تخت جمشید به عنوان یکی از جهتهای مهم گردشگری اجرای طرح ساماندهی آب رکنی شیراز به عنوان یک ضرورت باید دنبال شود تا بتواند به صورت مجموعه تفریحی و سیاحتی در اختیار گردشگران و علاقه مندان به جاذبه های طبیعی قرار گیرد.

وبلاگ گیتلب، با توجه به شرایط بلاتکلیف طرح ساماندهی چشمه آب رکنی شیراز به عنوان یک تفرجگاه مهم در ورودی شهر شیراز از سمت اصفهان به بررسی آخرین شرایط آن پرداخت.

واگذاری طرح ساماندهی چشمه آب رکنی شیراز به شهرداری

در این زمینه شهردار منطقه 3 شیراز در گفت وگو با خبرنگار وبلاگ گیتلب، با بیان اینکه طرح ساماندهی چشمه آب رکنی شیراز از میراث فرهنگی به شهرداری شیراز واگذار شده است، گفت: طرح ساماندهی این چشمه با توجه به اینکه در ورودی شیراز واقع شده و به نوعی شاخص مهم این کلان شهر به شمار می رفت با همکاری شورای اسلامی شهر شیراز به شهرداری واگذار شد.

ابراهیم خداشناس با اشاره به اینکه اگر به ورودی شهر شیراز از سمت اصفهان توجه شود، متوجه می شویم که اصلی ترین ورودی شهر شیراز هیچ معرفه ای از شهر برای گردشگران ندارد گفت: در این راستا ، طرح ساماندهی چشمه آب رکنی با اعتبار 20 میلیارد ریال آغاز و قرار است در مدت دو سال اجرایی شود.

خداشناس با بیان اینکه چشمه رکنی یکی از قدیمی ترین آب های گوارای شیراز بوده است گفت: آب رکنی که در شعر حافظ شیرازی نیز به آن اشاره شده به عنوان یک اصل مهم نیازمند سازمان دهی بود که شهرداری در حال حاضر حدود یک ماه است این طرح آن را آغاز کرده است.

شهردار منطقه سه شیراز افزود: در این طرح ساخت مجتمع های فرهنگی، خدماتی، رفاهی و اقامتی است در وسعت بیش از 100 هکتار به همراه فضای سبز و کاربری های مختلف است پیش بینی شده است.

خداشناس با بیان اینکه در مرحله نخست ساخت پارکینگ های این مجموعه برای ساماندهی پارک خودروها در این مکان آغاز شده و تا پایان امسال به پایان می رسد اظهار داشت: بدون شک با تکمیل طرح ساماندهی چشمه آب رکنی شیراز این طرح به عنوان یکی از طرح های گردشگری و شاخص درورودی شیراز تبدیل می شود.

شهردار منطقه سه شیراز با اشاره به هزینه دو میلیارد و 700 میلیارد تومانی اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان فارس در طرح ساماندهی چشمه آب رکنی شیراز گفت: این مبلغ نیز با مصوبه کمیسیون گردشگری شورای اسلامی شهر شیراز به طور صرف برای مکان های تاریخی به مدت دو سال توسط شهرداری شیراز هزینه می شود.

خداشناس گفت: برای طرح ساماندهی مجموعه چشمه آب رکنی شیراز عنوان هایی از جمله بوستان حیات و یا بوستان زندگی پیشنهاد شده که باید در شورای نامگذاری شورای اسلامی شهر شیراز مطرح و سپس برای آن برنامه ریزی شود.

رئیس کمیسیون گردشگری شورای شهر شیراز نیز با اشاره به قدمت چشمه آب رکنی و نقش آن در رونق گردشگری شیراز گفت: چشمه آب رکنی شیراز، به فرمان رکن الدوله دیلمی احیا و کانال گذاری شده و باغ جهان نما، تکیه های هفت تنان و چهل تنان را آبیاری می کرده و حافظ شیرازی نیز در اشعار خود بارها به آن اشاره کرده است.

علی راستگو افزود: آب این چشمه به دلیل خشکسالی و عدم رسیدگی تبدیل به باریکه آبی شده است که با اجرای طرح ساماندهی این منطقه از شیراز احیا و تبدیل به یک جاذبه گردشگری می شود.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر شیراز نیز گفت: احیای آب رکنی سال ها متروکه شده بود اما در حال حاضر با تلاش شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز در حال تبدیل شدن به تفرجگاه است.

محمدرضا هاجری افزود: به دنبال این هستیم اگر امکان آن باشد به سبک آرامگاه حافظ در گذر حافظ یک سقاخانه سنتی ایجاد و آب رکنی را با تانکر به این سقاخانه انتقال دهیم تا مردم از آن بهره ببرند.

ناظر شورای اسلامی شهر شیراز در منطقه 3 شهرداری افزود: در حال حاضر نیز کف شکنی قنات چشمه آب رکنی در حال انجام است و امید می رود تا پایان سال به یک نتیجه مثبت دست یابیم.

در پایان باید به این نکته توجه کرد، آنچه امروز بیش از هر چیزی در چشمه آب رکنی شیراز، دل هر رهگذری را می زند وجود زباله ها و ظروف یکبار مصرف رها شده در میان آب های زلال این چشمه است که بدون شک قبل از اجرای هر طرحی پاکسازی و مدیریت منطقه ضروری است و باید این نکته مهم مورد توجه قرار گرفته و دنبال شود.

گزارش از علی شاهسون

منبع: تسنیم

به "شهرداری شیراز طرح ساماندهی چشمه رکنی را عملیاتی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شهرداری شیراز طرح ساماندهی چشمه رکنی را عملیاتی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید