مستندنگاری و نقشه برداری 90 درصد از مجموعه بازار جهانی تبریز

به گزارش وبلاگ گیتلب، مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از مستندنگاری و نقشه برداری 90 درصد از مجموعه بازار جهانی تبریز اطلاع داد.

مستندنگاری و نقشه برداری 90 درصد از مجموعه بازار جهانی تبریز

به گزارش وبلاگ گیتلب به نقل از مهر، احمد حمزه زاده ظهر امروز در آستانه روز دنیای بناها و محوطه های تاریخی، در خصوص اهمیت این روز عظیم در جمع وبلاگ گیتلب اظهار کرد: این روز فرصت بالا بردن آگاهی عمومی در خصوص تنوع میراث دنیای و تلاش های مورد احتیاج برای حمایت، حفاظت و همچنین آسیب سنجی آن ها را فراهم می آورد.

او در ادامه ضمن بیان اینکه طی سال های اخیر این اداره کل به طور مستمر به بازسازی و ساماندهی ابنیه و محوطه های تاریخی استان پرداخته به اقدامات انجام گرفته در خصوص عظیم ترین بازار سرپوشیده دنیا اشاره نمود و گفت: بازار دنیای تبریز که شاهراه مالی و دروازه تجاری غرب کشور محسوب می گردد، به سبب قدمت، سازه منحصربه فرد و پویایی طی سال 2010 در فهرست آثار دنیای یونسکو به ثبت رسید. این اداره کل و پایگاه دنیای بازار نیز در این راستا اقدامات بازسازیی و حفاظتی ویژه ای را برای استواری این بنای دنیای اتخاذ نموده است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی در ادامه به اهم اقدامات انجام گرفته در بازار دنیای تبریز، طی 6 سال گذشته اشاره نمود و گفت: طی سال های اخیر اقداماتی نظیر انجام مطالعات مستمر، مستندنگاری و نقشه برداری 90 درصد از بازار تبریز، اجرای 60 درصدی فاضلاب در مجموعه بازار، نصب شیرهای هیدرانت آتش نشانی در 30 نقطه از بازار به دنبال آتش سوزی اردیبهشت سال گذشته، و اطفای حریق سرای ایکی قاپیلی در کمتر از 3 ساعت انجام شد. همچنین بازسازی مجموعه صادقیه، حسن پادشاه و چهارمنار که از مهم ترین بناهای تاریخی مجموعه بازار دنیای تبریز هستند، صورت گرفته است.

حمزه زاده در پایان به اقدامات آینده این اداره کل و پایگاه دنیای بازار تبریز نیز اشاره نمود و گفت: از جمله اقدامات مهمی که این اداره کل و پایگاه دنیای بازار در راستای حفاظت و استواری این اثر فاخر انجام خواهد داد، مستندنگاری 10 درصد باقی مانده عناصر تاریخی بازار، اجرای فاز 3 مجموعه حسن پادشاه و همچنین اجرای سیستم هوشمند اعلان حریق در مجموعه عظیم بازار دنیای تبریز است.

منبع: همشهری آنلاین

به "مستندنگاری و نقشه برداری 90 درصد از مجموعه بازار جهانی تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مستندنگاری و نقشه برداری 90 درصد از مجموعه بازار جهانی تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید