واکنش رؤسای سه گانه عراق به حمله به پایگاه التاجی بغداد

به گزارش وبلاگ گیتلب، نخست وزیر پیشبرد امور عراق، رئیس مجلس و رئیس جمهور عراق ضمن محکوم کردن حمله شب گذشته به پایگاه التاجی بغداد، تایید کردند که چنین حملاتی، صرفا اوضاع در عراق را پیچیده تر می نماید.

واکنش رؤسای سه گانه عراق به حمله به پایگاه التاجی بغداد

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گیتلب، در پی حمله راکتی شامگاه چهارشنبه به پایگاه نظامی التاجی بغداد که محل استقرار نیروهای آمریکایی، انگلیسی و سایر نیروهای ائتلاف بین الملل موسوم به ضد داعش است، مقامات ارشد عراقی واکنش نشان دادند.

تا به امروز هیچ گروهی مسئولیت این حمله که در آن دو نظامی آمریکایی و یک نظامی انگلیسی کشته و 12 تن دیگر زخمی شدند، برعهده نگرفته است.

دستور عادل عبدالمهدی به فرماندهی عملیات مشترک عراق

به نوشته پایگاه خبری الاخباریه، فرماندهی عملیات مشترک عراق طی بیانیه ای گفت که عادل عبدالمهدی نخست وزیر پیشبرد امور عراق، ضمن هشدار درباره پیامدهای حمله به نیروهای ائتلاف، خواهان تحقیق درباره این مسئله و شناسایی هویت مهاجمان شد.

در این بیانیه تایید شده که چهارشنبه شب، در حمله راکتی به پایگاه التاجی واقع در 30 کیلومتری شمال شهر بغداد که از جمله پایگاه های حضور نیروهای ائتلاف است، سه نفر از این نیروها کشته و چندین نفر زخمی شدند.

در این بیانیه آمده است: این حمله یک چالش امنیتی بسیار خطرناک و یک اقدام خصمانه به شمار می آید، لذا عادل عبدالمهدی، دستور داده تحقیقات فوری برای شناسایی عاملان این حمله راکتی به عنوان یک اقدام خصمانه و خطرناک انجام گردد و سپس آنها وابسته به هر طرفی که باشند، تحت تعقیب قرار گیرند و تحویل نهاد قضایی کشور شوند.

فرماندهی عملیات مشترک عراق در ادامه از شهروندان عراقی خواست تا هرگونه اطلاعاتی که درباره عاملان این حمله دارند، ارائه نمایند.

این فرماندهی در ادامه تاکید نمود که تدابیر قاطعی اتخاذ نموده و با هرگونه حمله به اردوگاه ها و پایگاه های نظامی مقابله خواهد نمود.

در این بیانیه با اشاره به اینکه نیروهای ائتلاف با موافقت دولت عراق در این کشور حضور دارند و وظیفه آنها نیز آموزش نیروهای این کشور و مبارزه با گروه تروریستی داعش است، آمده است: تصمیم دولت و مجلس عراق مبنی بر عقب نشینی نیروهای خارجی، به صورت رسمی به ائتلاف ابلاغ شده و مذاکراتی جدی در این زمینه در جریان است و چنین اقداماتی تنها مانع از کوشش های جاری می گردد و اوضاع را در کشور پیچیده می نماید.

فرماندهی عملیات مشترک عراق در ادامه نیز از شهروندان این کشور برای ارائه هر گونه اطلاعاتی در رابطه با عاملان حمله راکتی به اماکن استقرار نیروهای ائتلاف بین المللی ضد داعش در اردوگاه تاجی درخواست کرد و خاطر نشان ساخت که تدابیر قاطعی اتخاذ نموده و با هر گونه حمله به اردوگاه ها و پایگاه های نظامی به شدت مقابله خواهد نمود.

این فرماندهی ضمن تاکید بر این که نیروهای ائتلاف بین المللی تحت رهبری آمریکا با موافقت دولت عراق حضور دارند و وظیفه آنها نیز آموزش نیروهای این کشور و مبارزه با گروه تروریستی داعش است نه هیچ طرف دیگری گفت، تصمیم دولت فدرال و مجلس نمایندگان عراق مبنی بر خروج نیروهای خارجی، به صورت رسمی به ائتلاف ابلاغ شده و گفت وگوهای جدی در این زمینه در جریان است در حالی که کارهایی از قبیل حمله راکتی به نیروهای آن در اردوگاه تاجی تنها مانع از کوشش های در جریان می گردد و اوضاع عراق را پیچیده می نماید.

رئیس مجلس عراق

به نوشته پایگاه خبری السومریه، محمد الحلبوسی رئیس مجلس عراق نیز به این حمله واکنش نشان داد و از نخست وزیر پیشبرد امور خواست تا تصمیماتی قاطع برای حمایت از پایگا های نظامی که نیروهای ائتلاف در آن حضور دارند، اتخاذ کند.

رئیس جمهور عراق

برهم صالح رئیس جمهور عراق نیز امروز (پنج شنبه)، حمله به پایگاه التاجی را محکوم کرد و خواهان تحقیق درباره عوامل این حمله شد.

ریاست جمهوری عراق طی بیانیه ای که نسخه ای از آن در پایگاه خبری السومریه منتشر شد، ضمن محکوم کردن این حمله، تاکید نمود که نیروهای ائتلاف بین المللی در چارچوب مبارزه با تروریسم و به دعوت دولت عراق در این کشور حضور دارند. لذا چنین حمله ای عراق و امنیت آن را هدف قرار داده است و ما خواهان تحقیقات کامل درباره عوامل پشت پرده آن و پیگرد عناصر مسئول این حمله هستیم.

وی در ادامه از تمامی طرف ها خواست با خویشتن دار و حفظ آرامش موجب شوند تا دولت عراق به وظیفه خود در قبال امنیت و حفظ حاکمیت کشور، عمل کند.

منبع: خبرگزاری فارس

به "واکنش رؤسای سه گانه عراق به حمله به پایگاه التاجی بغداد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش رؤسای سه گانه عراق به حمله به پایگاه التاجی بغداد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید