پرمصرف ترین وسایل برقی خانگی و راه های کاهش مصرف انرژی

به گزارش وبلاگ گیتلب، بعضی تصور می نمایند که تنها با خاموش کردن چراغ های اضافه می توانند مصرف برق را کاهش دهند، اما اولین و مهم ترین کار برای صرفه جویی در مصرف برق شناسایی وسایل برقی پرمصرف است.

پرمصرف ترین وسایل برقی خانگی و راه های کاهش مصرف انرژی

به گزارش وبلاگ گیتلب از وبلاگ گیتلب، داشتن بعضی از وسایل برقی در هر خانه ای لازم و ضروری است مانند یخچال، اجاق گاز، ماشین لباسشویی، تلویزیون و...؛ احتمالاً تا به امروز به دنبال میزان مصرف انرژی این وسایل برقی نبوده اید و نمی دانید که چقدر برق مصرف می نمایند. در ادامه با پرمصرف ترین وسایل برقی خانگی و راه های کاهش مصرف انرژی آن ها آشنا شوید.

برق چگونه محاسبه می گردد؟

معیار اصلی برای محاسبه مصرف برق، کیلووات بر ساعت است. هر کیلووات بر ساعت معادل هزار وات بر ساعت است و بر همین اساس، صورت حساب طبق مصرف هر واحد محاسبه می گردد.

اگر می خواهید دقیقاً چند کیلووات ساعت از لوازم خانگی را محاسبه کنید، می توانید وات دستگاه را پیدانموده و آن را بر اساس تعداد ساعتی که استفاده می گردد، چند برابر کنید؛ بنابراین اگر وات دستگاهی 100 وات باشد و به مدت دو ساعت استفاده شده، از 200 وات استفاده نموده است؛ سپس، به سادگی آن عدد را به 1000 تقسیم کنید تا ببینید چه مقدار kWh در این وسیله استفاده شده است.

اگر بخواهید هر بار که ماشین لباسشویی یا چای ساز را روشن کنید، یک ماشین حساب دست بگیرید و به محاسبه هزینه برق بپردازید، این کار تقریباً سخت و نشدنی است، اما مدیریت مصرف انرژی بدین معناست که بتوانید بر میزان و نحوه مصرف وسایل برقی خانگی توجه داشته باشید. برای کاهش هزینه صورتحساب برق، شما می توانید لوازم برقی پرمصرف را شناسایی نموده و نحوه استفاده در ساعات اوج مصرف (12 ظهر تا ساعت 16 و غروب آفتاب تا ساعت 22) را به حداقل برسانید.

پرمصرف ترین وسایل برق خانگی کدام است؟

به خاطر داشته باشید که میزان مصرف انرژی به نوع لوازم خانگی، اندازه و برند آن ها و همچنین میزان مصرف شما بستگی دارد؛ اما به طور معمول و با محاسبات صورت گرفته، لوازم برقی زیر از پرمصرف ترین لوازم خانگی به شمار می رود:

یخچال فریزر

یخچال فریزر یکی از پرمصرف ترین وسایل برقی است، زیرا هرگز آن را خاموش نمی کنید! یخچال فریزر به طور تقریبی 18 درصد از انرژی مصرفی لوازم خانگی را مصرف می نماید؛ البته فوت یا اندازه یخچال و همچنین جدا بودن یخچال فریزر از همدیگر، در میزان مصرف برق تأثیرگذار است.

یخچال فریزر های سایدبای ساید سالانه بین 250 تا 427 کیلووات ساعت کار می نماید. در همین حال، یخچال متوسط هرسال حدود 170 کیلووات ساعت استفاده می نماید و یخچال فریزر جداگانه هرسال بین 170 تا 360 کیلووات ساعت مصرف می نماید.

به همین دلیل است برای کاهش هزینه توصیه می گردد به دنبال خرید یخچال فریزر سایدبای ساید با اندازه متوسط باشید.

راهکار برای کاهش مصرف انرژی یخچال فریزر:

- درجه یخچال فریزر را پایین تنظیم کنید. هرچقدر درجه پایین تر باشد 5 درصد انرژی کمتری مصرف می گردد.

- درِ یخچال را زیاد باز و بسته نکنید و سعی کنید مواد غذایی را برای دسترسی آسان و سریع، جلو قرار دهید.

- در صورت برفک زدن حتماً یخچال فریزر را یخ زدایی و خشک کنید.

- از گذاشتن غذای داغ داخل یخچال خودداری کنید. گرما می تواند باعث آسیب به یخچال و بالا بردن مصرف انرژی برای سرد کردن غذای موردنظر گردد.

- یخچال فریزر با اندازه متوسط بخرید و به دارا بودن برچسب A دقت کنید.

تلویزیون

تلویزیون به طور طبیعی پرمصرف ترین لوازم خانگی است و به طور متوسط 19 درصد از انرژی مصرفی خانه را شامل می گردد، اما ازآنجایی که امروزه تلویزیون های باکیفیت و دارای صفحه نمایشگر عظیم خواستار زیادی پیدانموده است، ضروری است بدانید که تلویزیون هم مانند یخچال فریزر هرچقدر عظیم تر باشد از میزان مصرف برق بالاتری برخوردار است.

همچنین تلویزیون ازجمله وسایل برقی است که در حالت خاموش هم برق مصرف می نماید؛ چنانچه میزان مصرف سالانه تلویزیون خاموش 227 کیلووات و روزانه 24 وات است.

راهکار برای کاهش مصرف انرژی تلویزیون:

- تلویزیون ال ای دی بخرید، زیرا در این نوع تلویزیون ها از لامپ های کم مصرف استفاده شده است که مصرف برق بسیار کمی دارند. همچنین تلویزیون های ال ای دی حتی در زمان خاموش بودن نسبت به سایر تلویزیون ها، انرژی کمی (1 وات) مصرف می نمایند.

- اگر قصد سفر دارید یا برای مدتی کوتاهی حتی صبح تا شب می خواهید خانه را ترک کنید، دوشاخه را از پریز بکشید. با این کار روزانه حداقل 4 تا 8 ساعت انرژی هدررفته را ذخیره می کنید.

- از خاموش و روشن کردن مکرر تلویزیون خودداری کنید.

ماشین لباسشویی

این وسیله اگرچه هر روز هفته روشن نمی گردد و ممکن است دو تا سه بار در هفته کار کند، اما ماشین لباسشویی های صنعتی و خشک کن دار که امروزه بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد نسبت به ماشین لباسشویی های معمولی، آب و برق بیشتری استفاده می نمایند. به طورکلی، ماشین لباسشویی با میزان مصرف دو بار در هفته، 2 درصد برق مصرف می نماید.

راهکار کاهش مصرف انرژی ماشین لباسشویی:

- لباس های خود را با 30 درجه یا پایین تر بشویید.

- اجازه دهید کامل لباس های چرک جمع گردد و یک باره آن ها را بشویید.

- از برنامه شست و شوی مالی بهره ببرید. این برنامه علاوه بر مصرف برق، میزان آب مصرفی جهت شست وشو را نیز کاهش می دهد.

- لباس های کمتر کثیف را از لباس های بسیار کثیف جدا نموده و لباس های کمتر کثیف را در مدت زمان کوتاه بشویید.

پکیج

هزینه برق پکیج به عوامل متعددی ازجمله میزان حمام رفتن، دمای آب، ساخت پکیج، رتبه بندی انرژی، تعداد دفعات استفاده از ماشین لباسشویی و میزان مصرف آب گرم بستگی دارد، اما به طور کلی می توان گفت که پکیج حدود 20 درصد از کل مصرف انرژی برق منزل را شامل می گردد.

راهکار های کاهش مصرف انرژی پکیج:

- دمای پکیج را بالاتر از حد استاندارد تنظیم نکنید، زیرا هرچه درجه دما بالاتر باشد میزان مصرف برق بالاتر می رود.

- هنگام رفتن به حمام تنها در مواقع لازم شیر آب را بازکنید تا هم در مصرف برق و هم آب صرفه جویی کنید.

- تعداد دفعات شستن لباس در طول هفته را به حداقل برسانید.

چای ساز

هر خانواده حداقل یک بار در روز از کتری برقی استفاده می نماید. به طور متوسط یک کتری برقی در سال، 167 کیلووات ساعت کار می نماید.

راه های کاهش مصرف انرژی چای ساز:

- کتری را به اندازه مورداحتیاج آب کنید، زیرا این امر باعث سریع تر جوش آمدن آب می گردد.

- اگر به میزان آب کمی احتیاج دارید، به جای استفاده از کتری برقی آب را روی اجاق گاز بجوشانید.

اسپلیت

با توجه به آن که اسپلیت هر دو سیستم گرمایش و سرمایش را شامل می گردد، تقریباً 6-7 ماه از سال به صورت مداوم در حال کار کردن است؛ به همین دلیل حدود 55 درصد هزینه انرژی سالانه را تشکیل می دهد.

استفاده از سیستم گرمایشی اسپلیت بیش از خنک نماینده انرژی مصرف می نماید، زیرا سیستم گرمایشی از اختلاف دمای بیشتری نسبت به سیستم سرمایشی برخوردار است؛ همچنین در فصل زمستان انتقال حرارت به خارج از خانه بسیار بیشتر از تابستان است.

راهکار کاهش مصرف انرژی اسپیلت:

- دمای اسپلیت را در فصل گرم و سرد سال روی دمای متوسط تنظیم کنید.

- سالی یک بار دستگاه را سرویس کنید تا مجبور نشوید برای تنظیم دمای مناسب خانه، درجه اسپیلت را زیاد نموده و زمان زیادی، آن را روشن بگذارید.

منبع: جام جم آنلاین

به "پرمصرف ترین وسایل برقی خانگی و راه های کاهش مصرف انرژی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرمصرف ترین وسایل برقی خانگی و راه های کاهش مصرف انرژی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید