چرا پاهایم همواره سرد هستند؟

به گزارش وبلاگ گیتلب، دو علت شایع سرد بودن پاها یکی کاهش جریان خون در آنها و دیگری اشکال در اعصاب حسی آنها است.

چرا پاهایم همواره سرد هستند؟

به گزارش وبلاگ گیتلب یک علت کاهش گردش خون در پاها می تواند آتروسکلروز (تصلب شریان ها) تنگ و باریک شدن شریان ها در نتیجه رسوب چربی در آنها است که جریان خون به پاها را کاهش می دهد. در نتیجه پاهای شما ممکن است هنگام نشستن آبی یا ارغوانی به نظر برسند و هنگامی دراز می کشید، رنگ پریده یا سفید شوند. ممکن است در پنجه پاهایتان هنگام راه رفتن احساس درد هم بکنید. پزشکتان معمولا با معاینه کردن نبض در پاهایتان می تواند این عارضه را بیماری شریان های محیطی نامیده می گردد، تشخیص دهد.

یک مشکل متفاوت که ممکن است در گردش خون پاها رخ دهد، هنگامی است که رگ های خونی کوچک در پاها برای حفظ گرما در بدن منقبض و تنگ می شوند. افرادی که میزان چربی بدنی آنها کمتر است (عایق بدنی کمتری دارند)، به حفظ بیشتر حرارت بدن احتیاج دارند، بنابراین پاهای این افراد سرد می شوند تا اندام های داخلی گرم بمانند.

در نشانگان رینود، رگ های خونی کوچک در دست ها یا پاها در واکنش بیش از حدی به سرما نشان می دهند. تنگ شدن بیش از حد رگ ها باعث احساس سرما در پاها و نیز کبود و بعد سفید شدن آنها می گردد. هنگامی که بعدا پاها در معرض هوای گرم قرار گیرند، قرمز می شوند. مصرف بعضی از داروها مانند داروهای مسدودنماینده گیرنده بتا (مانند پروپرانولول) ممکن پدیده مشابهی را در پاها ایجاد نمایند.

آسیب عصبی یا نوروپاتی نیز می تواند باعث سردی پاها گردد. در این مورد، فرد به این علت در پاهایش احساس سرما می نماید که اعصابی که دما را حس می نمایند به درستی کارشان را انجام نمی دهند. در این حالت هنگامی که پاها را لمس می کنید، سرد نیستند، اما فرد ممکن است احساس بی حسی یا سوزن سوزن شدن در آنها داشته باشد.

بالاخره اینکه سردی پاها ممکن است واکنش طبیعی بدن به دمای محیطی باشد. بعضی از پژوهشگران معتقدند داشتن پاهای سرد ممکن است صفتی وراثتی باشد. در چنین حالتی چون علتی پزشکی وجود ندارد، راه چاره پوشیدن جوراب های گرم است.

منبع: همشهری آنلاین

به "چرا پاهایم همواره سرد هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا پاهایم همواره سرد هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید