کرونا جانی ترین مصلح اجتماعی است

به گزارش وبلاگ گیتلب، رئیس هیئت مدیره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران گفت: در دوران کرونا یک حرکت جهانی در عرصه خواندن رخ داد.

کرونا جانی ترین مصلح اجتماعی است

به گزارش گروه اجتماعی وبلاگ گیتلب، دکتر کاظم حافظیان رضوی رئیس هیئت مدیره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران در مصاحبه با رادیو مصاحبه درباره سرانه مطالعه در دوران کرونا گفت: در عصر مجازی خواندن بسیار متفاوت است. خواندن برای یادگیری، سرگرمی، آرامش و تلطیف روحیه و ذهن خواندن های مختلفی است که اتفاق می افتد. یادمان باشد اتفاقی که در دوره کرونا برای افراد اهل مطالعه افتاد ایجاد فرصت بیشتر برای مطالعه است. اما اینکه بگویم عده جدیدی برای مطالعه به کتابخانه ها مراجعه کردند، نیاز به ارزیابی دارد.

وی درباره مسائل اجتماعی که بر سر راه خواندن وجود دارد، شرح داد: ایجاد هفته کتاب و کتابخوانی، برگزاری نمایشگاه کتاب، تبلیغ و ترویج فرهنگ کتابخوانی به شیوه های گوناگون برای تشویق مردم به خواندن است. خواندن باید باعث تغییر رفتار اجتماعی گردد، در غیر اینصورت خواندن فایده ای در بر نخواهد داشت.

وی اضافه نمود: جامعه باید فرصت و امکانات مطالعه داشته باشد تا انتظار داشته باشیم که فرد کتاب بخواند. مسائلی مانند اقتصاد، اشتغال، زمان و... مسائلی هستند که باید از بین بروند تا جامعه ای علاقمند به کتاب هم داشته باشیم.

حافظیان گفت: فعالیت مستمری که قبلا در کتابخانه ها اتفاق می افتاد دریافت کتاب به صورت امانت بود گاهی برخی کتاب فروشان نیز از این روش استفاده می کردند و غیر از کتابخانه ها و کتاب فروشان، دوستان نیز از همدیگر کتاب امانت می دریافتد و سایت ها نیز به مردم کتاب امانت می دادند و این یک اتفاق دنیای است و بسیاری از کتابخانه های عظیم دنیا مجموعه های خود را در اختیار عام قرار دادند و یک فرد می تواند کتاب های بسیاری از کتابخانه های دنیا را به صورت مجازی مطالعه کند. مردم در این دوره فرصت پیدا کردند که بدانند دنیای مجازی به چه درد آن ها می خورد. در ایران و بویژه در کتابخانه های عمومی و کتابخانه های کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان و کتابخانه های مساجد اکثرا اعلام کردند که حاضریم خدمات خود را در سایت و به صورت مجازی ارائه کنیم.

وی اضافه نمود: کرونا جانی ترین مصلح اجتماعی است، در عین حال که انسان ها را هدف قرار داده است، ولی به نوعی بسیاری از اشتباهات اجتماعی را اصلاح نموده است و به نوعی کرونا تهدیدی است که منجر به فرصت شده است.

حافظیان رضوی بیان نمود: جامعه فرهنگی، فرادولتی است و آنچه که در جامعه پویا و قوی جلو می رود فعالیت فرهنگی کل جامعه دنیای است و در دوران کرونا یک حرکت دنیای در عرصه خواندن رخ داد.

رئیس هیئت مدیره انجمن کتابداری و اطلاع رسانی ایران اضافه نمود: پیغام من به خانواده ها این است که در کنار کتابخوانی و در فضای بسته کتابخانه یا درون منزل می توانند با رعایت پروتکل های بهداشتی در پارک های موضوعی حضور داشته باشند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کرونا جانی ترین مصلح اجتماعی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا جانی ترین مصلح اجتماعی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید