کمالوندی: با برداشتن گام پنجم هیچ محدودیتی در حوزه فنی نداریم، به ظرفیت قبل برجام برگشتیم

به گزارش وبلاگ گیتلب، سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت که با برداشتن گام پنجم کاهش تعهدات برجامی، عملا هیچ محدودیتی در حوزه فنی نداریم.

کمالوندی: با برداشتن گام پنجم هیچ محدودیتی در حوزه فنی نداریم، به ظرفیت قبل برجام برگشتیم

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی وبلاگ گیتلب٬ بهروز کمالوندی معاون و سخنگوی سازمان انرژی اتمی امروز (چهارشنبه) در چهاردهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای طی اظهاراتی مطرح کرد: با برداشتن گام پنجم عملا ما در حوزه فنی هیچ محدودیتی نداریم.

وی اضافه نمود: این بدان معناست که صنعت هسته ای کشور هر تحقیق و توسعه ای که احتیاج داشته باشد٬ انجام می دهد و این در حالی است که ما در برجام هستیم٬ در عین حال همه محدودیت ها و سقف ها کنار گذاشته شده است.

کمالوندی ادامه داد: کار تحقیق و توسعه در حوزه های مختلف و به ویژه در انواع سانتریفیوژهای جدید به خوبی پیش می رود. الان به ظرفیت فراوریی رسیدیم که تقریبا ظرفیت قبل از برجام است٬ حتی بدون اینکه سانتریفیوژها را افزایش دهیم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی اضافه نمود: اگر سانتریفیوژها را افزایش دهیم شرایط بهتری قبل از برجام داریم. چند ماشین سانتریفیوژ ما به فازی رسیدند که می توانیم آنها را صنعتی کنیم و فرمایش رهبر معظم انقلاب که وظیفه ای را برای سازمان تعیین کردند برای غنی سازی 190 هزار سو قادر به انجام آن هستیم و قطعا با شرایط امروز ما غنی سازی بالای 250 هزار سو قابل تحقق است.

وی یادآور شد: البته بنای کشور بر این است که به ظرفیت یک میلیون سو برسیم.

کمالوندی به سالن مونتاژ سانتریفیوژ پیشرفته اشاره نمود و گفت: کار این سالن به اتمام رسیده و قادر به ساخت روزانه 60 سانتریفیوژ پیشرفته است. الان دارای این ظرفیت هستیم و می توان گفت که شرایط ما نسبت به قبل از برجام به گونه ای است که می توانیم بگوییم چیزی وجود ندارد که قبل از برجام داشتیم و الان نداریم. مگر مقداری ذخایر که این ذخایر نیز به سرعت در حال جبران شدن است و با افزایش ظرفیت در مسیری قرار می گیریم که ذخایر مواد هسته ای ما نه تنها تفاوتی با قبل از محدودیت های برجام ندارد٬ بلکه در شرایطی به مراتب بهتر از قبل قرار داریم.

قرار بود تعدادی رادیوداروی جدید رونمایی گردد

کمالوندی که با شبکه خبر مصاحبه می کرد٬ به دستاوردهای جدید صنعت هسته ای نیز اشاره نمود و گفت: تعدادی رادیوداروی جدید قرار بود در روز ملی فناوری هسته ای رونمایی گردد که در حوزه سرطان های لنفاوی٬ سینه و پروستات مورد استفاده قرار می گیرد که هر کدام محصول جدیدی است. همچنین 49 ماده دوتره به دوتره های قبلی اضافه می گردد که جمعا 150 نوع دوتره می گردد. دوتره استفاده های دارویی و تحقیقاتی دارد و این حوزه جدیدی است و چند سال اخیر وارد آن شدیم و ایران را جزو چند کشور مهم جهان قرار می دهد.

وی اضافه نمود: ما در حوزه دوتره وارد صادرات هم شدیم. البته در آینده که مراکز علمی و تحقیقاتی و دانشگاهی ما مصرف نماینده شوند٬ بیشتر در داخل مصرف خواهد شد.

طراحی ساخت دستگاه FTIR برای بررسی ایزوتوپ های پایدار

سخنگوی سازمان انرژی اتمی به طراحی ساخت دستگاه FTIR برای بررسی ایزوتوپ های پایدار در آب های با غناهای مختلف یا شتاب دهنده داینامیترون که برای کاربرد تحقیقاتی و صنعتی استفاده می گردد٬ نیز اشاره نمود و اضافه نمود: کارهای ساختمانی مرکز مهم یون درمانی یا بیمارستان هسته ای در کرج به خوبی پیش می رود که در حوزه درمان سرطان ها است و با یک تفنگ الکترونی تومور را نشانه می گیرد که درمان قطعی بسیاری از تومورهاست.

کمالوندی همچنین گفت که صنعت هسته ای در سه حوزه پزشکی هسته ای٬ صنعت و انرژی واقع شده است آن چه که تا به حال مردم شنیده اند نیروگاهی و غنی سازی بوده و در حالی که این همه صنعت هسته ای نیست و در هر روز زندگی مردم این صنعت دخیل است. آنهایی که به مراکز پزشکی هسته ای مراجعه می نمایند از محصولات فراوری سازمان انرژی اتمی استفاده می نماید.

وی اضافه نمود: حدود یک میلیون بیمار برای موارد تشخیصی و درمانی از محصولات سازمان انرژی اتمی استفاده می نمایند. در حوزه انرژی نیروگاه دوم بوشهر را داشتیم که عقب افتادگی به لحاظ زمانی نداریم.

معاون سازمان انرژی اتمی گفت: الان به طور مثال 67 میلیون بشکه نفت از واحد اول نیروگاه بوشهر صرفه جویی شده و چیزی حدود سه و نیم تا چهار میلیارد دلار است و بیش از آنچه که سرمایه گذاری شده برگشته است.

به گزارش فارس٬ قرار بود امروز همزمان با چهاردهمین سالگرد روز ملی فناوری هسته ای از 122 دستاورد جدید سازمان انرژی اتمی در یک سال گذشته رونمایی گردد که به دلیل شرایط کنونی و شیوع ویروس کرونا قرار است جشن روز ملی فناوری هسته ای در فرصتی دیگر برگزار گردد.

منبع: خبرگزاری فارس

به "کمالوندی: با برداشتن گام پنجم هیچ محدودیتی در حوزه فنی نداریم، به ظرفیت قبل برجام برگشتیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کمالوندی: با برداشتن گام پنجم هیچ محدودیتی در حوزه فنی نداریم، به ظرفیت قبل برجام برگشتیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید