گزارش، گسترده تر شدن حلقه شیوع کرونا در ترکیه

به گزارش وبلاگ گیتلب، رسیدن شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ترکیه به مرز 10 هزار نفر، مقامات سیاسی و بهداشتی این کشور را نگران نموده و کوشش برای تشویق مردم به ماندن در خانه ها ادامه دارد.

گزارش، گسترده تر شدن حلقه شیوع کرونا در ترکیه

به گزارش گروه بین الملل وبلاگ گیتلب، گسترده تر شدن حلقه شیوع کرونا در ترکیه، داغترین موضوع رسانه ها، افکار عمومی و فضای مجازی این کشور است.

رسیدن شمار مبتلایان به ویروس کرونا در ترکیه به مرز 10 هزار نفر، مقامات سیاسی و بهداشتی این کشور را نگران نموده و کوشش برای تشویق مردم به ماندن در خانه ها ادامه دارد.

در همین حال عبدالقادر سلوی از تحلیلگران روزنامه حریت که ارتباط نزدیکی با مقامات دولت و حزب عدالت و توسعه دارد، به تازگی اعلام نموده، شخصاً از معاون وزیر امور خارجه کسب اطلاع نموده که سفیر یکی از کشورهای خارجی در آنکارا به کرونا مبتلا شده و در حال حاضر در قرنطینه قرار گرفته است. او حاضر نشده نام سفیر و کشور را با رسانه ها در میان بگذارد.

اعلام آمار و عصبانیت وزیر بهداشت

فخرالدین کوجا وزیر بهداشت ترکیه در تازه ترین گزارش، آمار مبتلایان به ویروس کرونا و همچنین آمار افراد فوت شده را با رسانه ها و افکار عمومی در میان گذاشت.

بر اساس آمار رسمی، تا به امروز 131 نفر از شهروندان ترکیه بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست دادهاند. اما با توجه به این که آمار استانی اعلام نشده، هنوز تعیین نیست که بیشترین تلفات کرونا، مربوط به کدام مناطق و استانهای ترکیه است.

او همچنین اعلام نموده که بر اساس گزارشهای دقیق، شمار کل مبتلایان به کرونا به 9 هزار و 217 نفر رسیده است.

وزیر بهداشت ترکیه خشم و عصبانیت خود را نسبت به اعلام آمارهای جعلی و ساختگی در فضای مجازی نشان داده و گفت: کسی حق ندارد با آمارهای جعلی و ساختگی به تشویش افکار عمومی دامن بزند. ما قصد پنهان کاری نداریم و تمام گزارش های دقیق و رسمی در خصوص مبتلایان و آمار فوتی را به شکل شفاف با مردم در میان می گذاریم.

اعمال محدودیت در ناوگان حمل و نقل عمومی

با آن که ترکیه پروازهای خارجی را متوقف نموده و در خصوص پروازهای داخلی نیز محدودیتهای بسیاری به وجود آورده، اما در خصوص ناوگان حمل و نقل زمینی هم دغدغه و نگرانیهای بسیاری وجود دارد.

بر همین اساس، در 3 استان پر رفت و آمد استانبول، آنکارا و ازمیر، قوانین سختگیرانه ای در خصوص تردد تاکسیها اعمال شده و از دیشب، قانون تردد زوج و فرد برای تاکسیها اجرا شده است. این چیزی است که تا به امروز در ترکیه سابقه نداشته است.

از دیگر سو در خصوص سفر اتوبوسهای مواصلاتی بین شهرها نیز محدودیتهایی اعمال شده است. دیروز یک دستگاه اتوبوس در راستا استانبول به استان شرقی گازی عنتاب متوقف شد.

راننده این اتوبوس به مبلغ 3150 لیره جریمه شد چرا که دو تخلف عظیم مرتکب شده بود. اول این که برخلاف اعلام رسمی وزارت حمل و نقل، برای تردد در جاده ها مجوز لازم را کسب ننموده بود. دوم این که قانون 50 درصد را رعایت ننموده بود. قانون 50 درصد، عبارت از این است که تمام اتوبوسها و وسایل نقلیه عمومی، تنها در صورت کسب مجوز و خالی گذاشتن نیمی از صندلیها میتوانند تردد نمایند.

اما این اتوبوس فاصله اجتماعی را رعایت ننموده و 42 مسافر سوار نموده بود که یکی از آنها درجه تب بالایی داشت و به محض توقف اتوبوس، به بیمارستان اعزام شد.

نگرانی در خصوص پادگانها و سربازخانهها

قرارگاه مرکزی ناتو در بروکسل بلژیک، جدیداً گزارشی در خصوص تهدیدات کرونا در ارتش های عضو ناتو تدوین نموده است.

در این گزارش به این موضوع اشاره شده که ابتلا به کرونا در میان نظامیان چند کشور از جمله یونان، قبرس و ایتالیا، به نگرانی های قرارگاه مرکزی ناتو دامن زده است.

ترکیه نیز به عنوان یکی از اعضای ناتو در خصوص نیروهای مسلح تدابیری اتخاذ نموده و از دو هفته پیش در کلیه پادگان ها و سربازخانههای ارتش و ژاندارمری، گروه های آموزشی بهداشت با برگزاری کلاسها و دورههای کوتاه مدت، اصول بهداشت فردی و مقابله با کرونا را به نظامیان آموزش می دهند.

در همین حال چندین گروهان از نظامیان ارتش و ژاندارمری در چند استان ترکیه به یاری هلال احمر و شهرداری ها رفته و در بعضی از شهرهای کوچک و روستاهایی که جمعیت سالمند دارند، کارهای روستاییان همچون هیزم شکستن و امورات دیگر را انجام می دهند.

نگرانی در خصوص زندانیان و جنگ سیاسی احزاب

روزنامه جمهوریت از روزنامه های مشهور مخالف دولت اردوغان، امروز در گزارشی به آنالیز اهمیت کرونا در زندانها پرداخته و به این موضوع اشاره نموده که ورود کرونا به زندان های ترکیه می تواند یک فاجعه به تمام معنی بیافریند.

این روزنامه اعلام نموده که چند تن از زندانیان با فرستادن نامه به روزنامه جمهوریت، از سرنوشت خود ابراز نگرانی نموده و گفتهاند با توجه به جمعیت بالای زندانیان و انباشته شدن زندانهای کوچک از زندانی، بیم آن می رود که فاجعه روی دهد.

به همین خاطر از این روزنامه خواستند صدای آنها را به گوش مسئولین برساند و اعلام عفو و ترخیص و آزادی زندانیان دور از تبعیض و اهداف سیاسی باشد تا جان زندانیان در خطر نیفتد.

اما در جبهه رسانههای موافق و حامی دولت اردوغان، مواجهه حزبی و سیاسی با موضوع زندانیان ادامه دارد.

مهمت متین ار، از روزنامه نگاران حامی اردوغان و از نمایندگان سابق مجلس ترکیه در مقاله ای به آنالیز موضوع زندانیان پرداخته و اعلام نموده که درخواست احزاب مخالف برای آزاد کردن بعضی زندانیان سیاسی، حتی از ویروس کرونا برای ترکیه خطرناک تر است.

این نویسنده حامی حزب حاکم به این موضوع اشاره نموده که اصرار مخالفین برای آزادی بعضی از محکومین پروندههایی همچون شبکه فتح الله گولن، اهداف سیاسی دارد و به دنبال آن هستند تا با سوء استفاده از فضای کرونا و شیوع آن، موجبات یک کودتای دیگر را فراهم بیاورند.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "گزارش، گسترده تر شدن حلقه شیوع کرونا در ترکیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گزارش، گسترده تر شدن حلقه شیوع کرونا در ترکیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید