پدر پدران اینترنت

به گزارش وبلاگ گیتلب، در اهمیت افکار اتلت همین بس که بدانیم او 25 سال قبل از فراوری اولین ریزتراشه، 40 سال قبل از ساخته شدن نخستین کامپیوتر و 50 سال قبل از خلق نخستین مرورگر اینترنتی این اندیشه را در سر داشت.

پدر پدران اینترنت

به گزارش، دهه ها پیش از آنکه آلن تورینگ کار در زمینه علوم کامپیوتر را آغاز کند و در این زمینه یکی از پیشگام ها گردد و نیز مدت ها قبل از اینکه انسان ها تصوری از اینترنت داشته باشند، یک مرد ایده آلیست و آینده بین بلژیکی به نام پُل اُتلِت، تصمیم گرفت که به کلیه اطلاعات موجود در دنیا نظم و سامان بدهد.

به همین خاطر در دهه های ابتدایی قرن بیستم، او به صورت خستگی ناپذیری مشغول نمایه سازی و بایگانی کردن اطلاعات مهم بشر شد و پیروز شد اطلاعات موجود در 15 میلیون کتاب، مجله، روزنامه، عکس، پوستر و قطعات هنری موزه ها را منظم کند.

جالب تر اینکه او این نمایه و این فرهنگنامه دنیای را تحت مالکیت خود قرار نداده بود و امکان استفاده و دسترسی همگانی را به آن داده بود.

او دوست داشت همه دنیایان به این اطلاعات دسترسی داشته باشند تا ارتباطی توأم با صلح بین تمدن ها ایجاد گردد و دانش بشری در یک فرایند دموکراتیک به اشتراک گذاشته گردد.

او با الهام با مفهومی که ولتر یا مارشال مک لوهان (دهکده دنیای) مطرح نموده بودند، اسم این مجموعه را Mundaneum گذاشت.

این سال ها ما اصلا نام اتلت را نشنیده بودیم، اما در واقع کوشش او روی نسل های زیادی از پیشگامان دانش اطلاعات تأثیر گذاشت و اگر نبود چه بسا پدران اینترنت، هیچ وقت به فکر تأسیس شبکه دنیا گستر نمی افتادند.

موندانئوم، سیستم فایل کردن اطلاعات مخصوص خود را داشت، این فایل ها توسط خود اتلت طراحی شده بودند.

جالب است بدانید که در آن سال ها کارکنان موندانئوم به صورت مکاتبه ای به سؤالات مردم و دانشمندان پاسخ می دادند. تصور کنید که به جای یک جستجو در گوگل، نامه ای برای موندانئوم پست کنید تا آن ها در فایل های آن به دنبال پاسخ سؤال شما بگردند و بعد پاسخ را برای شما پست نمایند! در آن هنگام هر سال 1500 نامه توسط موندانئوم دریافت می شد.

بعد از یک دهه کوشش، موندانئوم به طور رسمی در سال 1920 افتتاح شد، اما متأسفانه این زمان مقارن شد با دوره اوج گیری نازی ها، آن ها عقاید و اندیشه مخالف ایدئولوژی خود را تحمل نمی کردند.

آن ها کار اتلت را ابتدایی و اتلاف انرژی می دانستند و تصورات عالی اتلت را درک نمی کردند. اتلت در سال 1934 رؤیای سیستمی را که داشت که در آن میلیون سند و عکس و فایل و صوت قابل جستجو باشند و به هم لینک شوند.

مسلما در آن موقع خبری از کامپیوتر ها متصل به هم و حافظه ای دیجیتالی نبود، پس اتلت در تخیلات خود به کتابخانه هایی از میکروفیلم و سیستم مکانیکی نمایه کردن و جستجوی این میکروفیلم های اطلاعاتی فکر می کرد.

در اهمیت افکار اتلت همین بس که بدانیم او 25 سال قبل از فراوری اولین ریزتراشه، 40 سال قبل از ساخته شدن نخستین کامپیوتر و 50 سال قبل از خلق نخستین مرورگر اینترنتی این اندیشه را در سر داشت.

اما این ها همه تخیلات اتلت نبودند، او همچنین ابزار های تشخیص صوت، شبکه های وایرلس برای آپلود فایل ها، شبکه های اجتماعی و جوامع مجازی را هم پیشبینی نموده بود و البته چیز هایی که هنوز ما به انا نرسیده ایم یعنی به اشتراک گذاشتن تجربه های بویایی و چشایی!

در این تصویر، طرح اتلت را از شبکه دنیا گستر اطلاعاتی اش می بینیم:

اتلت دوست داشت که موندانئوم ابزاری برای گردش آزاد اطلاعات در دنیا گردد و به وسیله آن صلح ممکن گردد.

به زودی هجوم آلمان نازی آغاز شد، اتلت احساس کرد که موندانئوم و ایده آل های سیاسی اش در خطر جدی هستند. به شدت نگران شد و نامه ای برای رئیس جمهور آمریکا -روزولت- نوشت و پیشنهاد داد که موندانئوم به آمریکا منتقل گردد.

نامه اتلت در نشریات بلژیک هم منتشر شد، اما روزولت هیچگاه به این نامه پاسخ نداد. نامه دوم هم او هم بی پاسخ ماند. اینجا بود که از فرط استیصال او تصمیم گرفت که به نام انسانیت از نازی ها درخواست که کند موندانئوم را حفظ نمایند.

متأسفانه در طی روز های بعد از حمله، 63 تُن از کتاب های اتلت به همراه همه فایل های او که قلب مجموعه اش را تشکیل می دادند، نابود شدند.

این امر اتلت را از درون ویران کرد، اما او رؤیایش را در طی اشغال حفظ کرد. 4 ماه بعد از آزادسازی پاریس، اتلت فوت کرد.

اتلت سال ها قبل از کامپیوتر، اینترنت و حتی سیستم ضبط مغناطیسی اطلاعات زندگی می کرد، اما چیز مهم آینده بینی و آن پندار پیامبرگونه او بود.

منبع: یک پزشک

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "پدر پدران اینترنت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پدر پدران اینترنت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید